Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume Two

Aorangi Block, Province of Hawke's Bay

Aorangi Block, Province of Hawke's Bay.

Tenei Pukapuka tuku whenua e tuhituhia nei i tenei ra i te rua tekau ma rua (22) o nga1856. 22 March.Hawke's Bay. ra o Maehe i te tau o to tatou Ariki kotahi mano e waru rau e rima tekau ma onoAorangi. (1856) He pukapuka tino whakaae pono na matou na nga rangatira me nga tangata o Ngatitewhatuiapiti e mau nei nga ingoa ki tenei pukapuka mo matou mo a matou whanaunga me o matou uri katoa e whanau i muri iho i a matou kia tino tukua rawatia tetahi wahi o to matou whenua ki a Wikitoria te Kuini o Ingarangi ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia ake tonu atu.
A mo to matou whakaaetanga kia tino tukua rawatia tenei wahi o to matou kaingaPrice, £2,000. e whakaae ana a Wikitoria te Kuini o Ingarangi mona kia utua matou ki nga pauna moni E rua mano takitahi (£2000). Kotahi te mano takitahi (£1000.) o aua moni kua riro mai ki a matou iReceipt for £1,000. tenei ra. Ko te kotahi mano (£1000) takitahi e toe ake nei ka homai ki a matou i roto o te tau 1857. Ko te kotahi mano (£1000) i homai ki a matou i tenei ra na te Kupa i homai.
Ka timata te rohe o te whenua ki te Rongo-o-Hineiringa i te ngutu awa oBoundaries. Maraekakaho ha rere i roto i te awa mau rawa atu ko Tahuapou te Waikoukou te Pihau, te Niu-a-Tangahoa, Bakauwharoa, Parikarangaranga, Mangaonuku, ka anga whakarunga i roto i te awa mau rawa atu ko te Motu a Bangitekura, Matakite, te Koangaumu te Wai o Hineteata ka rere i Tapuae Haruru ki roto ki Poporenga mau noa atu ko Oaro ka whati mai i konei ka mau ana ko Oahua ka rere i runga i te rohe o Paka mau ana mai ko Otapahi rere noa i roto i te awa makere noa ki Mangatahi mau rawa mai ko Mohotaurua puta noa ki Ngaruroro mau rawa mai ko te Muhumuhu mau noa mai ko Otakaraho tutaki tonu ki te ngutu awa o Maraekakaho.

Heoi kua oti i a matou te hurihuri te mihi te poroporoaki te tino tuku rawa atu i tenei kainga o a matou tupuna tuku iho ki a matou me ona awa me ona wai me ona roto me ona ngaherehere me ona hiwi me ona parae me ona wahi ataahua me ona wahi kino me ona tarutaru me ona rakau me ona pohatu me ona mea katoa kei runga ranei o te whenua kei raro ranei o te whenua mo ona aha noa iho o taua whenua kua oti i a matou page 508te tino tuku rawa atu i tenei ra e whiti nei hei whenua pumau tonu iho ki a Wikitoria te Kuini o Ingarangi ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia ake tonu atu.

A mo to matou whakaaetanga kia tino tukua rawatia tenei wahi o to matou kainga kua whakapirihia e matou o matou ingoa me o matou tonu.

A mo te whakaaetanga o te Kuini o Ingarangi mona ki nga tikanga katoa o tenei pukapuka kua whakapirihia te ingoa o te Kupa Kai whakarite whenua mo te Kawanatanga o Nui Tireni.

G. S. Cooper,
District Native Land Commissioner.

Te Hapuku Ika o te Moana x.
Ropata x.
Tawhara x.
Tupurupuru x.
Kuini Hinepaketia x.
Kerei Tanguru.
Koerena Mekemeke x.
Karepa x.
Te Wakaruhi
Hiawhene Makutu.
Aomahuta.
Patahipa x.
te Watene x.
Waione x.
Nirai te Potae.
Paora Kopakau.
Hanita x.
Pipi Tupurupuru x.
Komene te Rarowaipapa x.
Tamihana Ngakai.
Eria te Waerenga x.
Manuera te Irimatao x.
te Whiri x.
te Paratene.
Hohepa Tuteiwirau x.
Rihara Ikiiki x.
Waira te Marae x.
Te Harawira Takuao x.
Katerina Ngahopi x.
Makariri Tungane x.
Hapurona Mohika x.
Raharuhi Kouka x.
Ripeka Muruki x.
Te Otina te Haurangi x (2 yrs.)
Towhare x.
Patoromu Tamanoho x.
Mihaka puhi x.
Ripeka Hekeheke x.
Maraea Te Ana x.
Riwai Tawa x.
Pipi Hineitihi x.
Rapana Tangiatea.
Aropata te Nahu
Mereana te Hei x.
Piripi Waikohi x.
Irihapeti te Mehi x.
Mahinui x.
Wiremu Toke x.
Hona x.
te Uamairangi x.
Hamuera Puku x.
Hakaraia Taiamai x.
Paneke x.
Tua x.
Te Wao x.
Matiria Waikura x.
Te Hira te Rotoatara x.
Hamuera Koreneho.
Natima x.
Ripeka x.
te Manihera te Kaitoha x.
Hereataia x.
Ihaia Poroutawhao x.
Hutana Puawhe x.
Horomona Whakarongo x.
Eria x.
Makarini Rohi x.
Hataraka Morehu x.
Iharaira te Riaki x.
Karepa Parengoto x.
Wehipeihana te Rore.
te Patuare.
Nikera Taringakore.
Irihapeti te Waiariki x.
Nganru x.
te Hawaho x.
Tane x.
Rewatahi x.
Pahipa x.
Kaipuha x.
Waihi x.
Nanoa x.
Rora Poneke x.
Te Kepa Taupuhi x.
Arihi Karanema x.
te Hapuku x.
Hatana x.
Atareta x.

Nga kaititiro ki tenei homaitanga moni me enei tuhinga ingoa—

J. B. Williams, Clerk to Crn. Lds. Commissioner, Napier.
Henry Groom, Constable, Napier.