Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume Two

Tupapakurua and Korakonui Block, Wairarapa District

Tupapakurua and Korakonui Block, Wairarapa District.

1860. 31 January.Wairarapa District.Tenei Pukapuka i tuhituhia i tenei e toru tekau ma tahi o nga ra o Hanuere i te tau o to tatou Ariki 1860 he Pukapuka tino hoko tino hoatu tino tuku whakaoti atu na matou naTupapakurua. nga Rangatira me nga Tangata o Ngatikahungunu no ratou nga ingoa e mau i raro nei a hei whakaatu tenei Pukapuka mo matou mo o matou whanaunga me o matou uri mo te tuhituhinga o o matou ingoa ki tenei pukapuka i raro i te ra e whiti nei kua whakarerea rawatia kua tino tukuna rawatia atu ki a Wikitoria Kuini o Ingarani ki ona uri ki nga Kingi ki nga Kuini o muri iho i a ia me ana me a ratou e whakarite ai hei whakaritenga mo nga Pauna moni E rima nga rau kua utua mai ki a matou e Te Herangi mo te Kuini (a e whakaaetia nei e matou te rironga mai o aua moni) ko taua wahi whenua katoa kei Wairarapa ko Tupapakurua ko Korakonui nga ingoa o taua wahi whenua ko nga rohe kei raro i te Pukapuka nei e mau ana te korero whakahaere ko te mapi hoki o taua whenua kua apititia ki tenei. Me ona rakau me ona kowhatu me ona wai me ona awa nui me ona roto me ona awa ririki me nga mea katoa o taua whenua o runga ranei o raro ranei i te mata o taua whenua me o matou tikanga me o matou take me o matou paanga katoatanga ki taua wahi; Kia mau tonu ki a Kuini Wikitoria ki ona uri ki ana ranei e whakarite ai hei tino mau tonu ake tonu atu A hei tohu mo to matou whakaaetanga ki nga tikanga katoa o tenei Pukapuka kua tuhituhia nei o matou ingoa me o matou tohu. A hei tohu hoki mo te whakaaetanga o te Kuini o Ingarani mo tana wahi ki nga tikanga katoa o tenei Pukapuka kua tuhia nei te ingoa o Te Herangi Kaiwhakarite Whenua.
Boundaries Ko nga rohe enei o taua whenua ka timata i te "Kohutu" i Wainuioru i te ngutuawa o "Wakatamahine" rere tonu i roto i "Wakatamahine" Te Ngutuawa o "Wharetotara" rere tonu i roto i "Wharetotara" ka mau ana ko te Rahui o te "Houmingi" ka mau ana ko te "Taukati o te Korora" rere tonu te "Haroto" ka whati whaka te Rawiti "Te Wahi patu Kakahu" a te "Maire" Te Whare nui "Oieri" i konei ka whati mai i runga i te rohe o te whenua kua riro atu ki a te Kuini i mua ki te Awa Wainuioru rere tonu i roto i Wainuioru ka mau ana ko te "Rua" rere tonu i runga te rohe o te whenua kua oti te hoko i a te "Retimana te Korou" raua ko "Nini" a te "Kanawa" rere tonu i roto i "Tarewa" Kotukutuku puta noa ki "Wainuioru" rere tonu i roto i "Wainuioru" a Te Kohutu ka tutaki.
Reserve at Te Puna for Piripi and others Kotahi te wahi whenua ma matou ko Piripi, ko nga rohe kua oti i a Piripi te wakaatu ki a te Herangi, ko Puna Kotukutuku tona ingoa.

Will. N. Searancks,
Dist. Comr., N.L.P. Dept
Piripi Iharaira.
Karauria Ngawhara.
Riwai Tamati.
Anaru Tuhokairangi.
Raharuhi Anaru.
Rawinia te Piki x her mark.
Terei Rahui x his mark.
Haira Hori x his mark.

Ko nga tangata i kite i te hoatutanga o nga moni me te tuhinga o nga ingoa—

James Strang, Settler, Tupurupuru.
Archd. McMasters, Tupurupuru.

page 361

Kua riro mai ki a matou i tenei rari te 31st o nga ra o Hanuere i te tau o to Tatou Ariki Kotahi mano e waru rau e ono tekau (1860) nga Pauna moni e rima rau (£500 . 0 . 0) Ko te utu tino whakaotinga rawatanga tenei kua whakahuatia ki teReceipt for £500 Pukapuka tuku e mau i runga ake nei kia utua mai ki a matou e Te Herangi mo te Kuini.

Anaru Tuhokairangi
Riwai Tamati
Piripi Iharaira.

Nga Kai-titiro—

James Strang, Settler.
Archd. McMasters, Tupurupuru.