Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume Two

Aranga Te Kura Block, Wairarapa District

Aranga Te Kura Block, Wairarapa District.

1856. 18 January.Wairarapa District.Tenei Pukapuka e tuhituhia nei i tenei ra tekau ma waru 18 o nga ra o Hanuere i te tau o to tatou Ariki 1856 He pukapuka tino hoko pono na matou ki a Wikitoria te Kuini o Ingarini i tetahi wahi o to matou Kainga ki Ruamahanga, ko Aranga te KuraAranca Te Kura. tona ingoa nui mo nga hereni e toru mo roto i te eka kotahi E wha pea rau o nga ekaReceipt for £60. o taua wahi ki te ruritanga ka tino kitea ona tikanga te itinga ranei te rahinga ranei ka iti ka hold ano nga utu ki te ritenga o nga hereni e toru—ka rahi ko nga utu me whakapiki ano ki te ritenga o nga hereni e toru mo te eka Ko nga utu kua riro mai ki aBoundaries. matou i tenei ra mo taua whenua E ono tekau £60 pauna moni. Nga rohe o te whenua ka timata ki te Rakau o Tamaru ka rere ki uta i runga i te rohe o te Kuini mau rawa atu ko nga Koau ka rere i roto o nga Koau ko Hatuapopoti mau rawa atu ko Te Totara ka rere i uta mau rawa atu ko Te Koparoa ka makere i roto o Ruamahanga mau rawa atu ko Te Para mau rawa atu i roto o Ruamahanga puta noa kite Rakau o TamaruReserve for Matiaha. ka tutaki i konei nga rohe. E rua rau o nga eka o tenei wahi e hokona e matou ki nga hereni kotahi tekau mo te eka kotahi hei whenua tumau mo Matiaha. A mo te rironga mai o aua moni me te otinga o enei tikanga ka tuhia o matou ingoa me to te Makarini i te aroaro o nga kai titiro.

Donald McLean, Comn.
Na Matiaha Mokai.
Maniheera R.
Wi Kingi.
Elwin B. Dickson.
Hoera Wakataha.