Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume Two

Northwood's Homestead, Wairarapa District

Northwood's Homestead, Wairarapa District.

Tenei Pukapuka1853. 14 December.Wairarapa District. tuku whenua e tuhituhia nei i tenei ra i tekau ma wha o nga ra o Tihema i ie tau o to tatou Ariki kotahi mano e waru rau e rima tekau ma toru (1853) He pukapuka tino whakaae pono na matou na nga tangata e mau nei nga ingoa ki teneiNorthwood's Homestead. pukapuka mo matou mo o matou whanaunga kia tino tukua rawatia tetahi wahi o to matou kainga ki a Wikitoria te Kuini o Ingarini ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia ake ake tonu atu.
Boundaries. Nga rohe o taua whenua ka timata ki Ahiaruhi rere tonu ki Ruamahanga haere ki Kapuarangi rere tonu ki Ngawakakiore rere tonu ki te ngutuawa o te Waipipiraho rere tonu i taua awa ka mau ki te huanui rere tonu ki te pito o te taiapa ka mau ki te Ahiaruhi.
A mo to matou whakaaetanga pono i tenei ra kia tukua katoatia nga wahi ki roto i enei rohe me nga rakau me nga wai me nga aha noa iho o taua whenua e whakaae ana a Wikitoria te Kuini o Ingarini mona kia utua matou ki nga pauna moni kotahi nei te rauReceipt for £100. takitahi (£100). Ko aua moni kua riro mai ki a matou i tenei ra na te Makarini i homai.

Na Namana.
Waterau x.
Wiremu Kingi.

Nga kai titiro ki enei homaitanga moni me enei tuhinga ingoa—

W. M. Smith, J. P., Government Surveyor.
Purvis Russell,

Grazier, Ahuriri.

Manihera.
Wiremu Tamihana Hiko.
Na Raniera te Iho.

page 293