Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume Two

Whareama North Block, Wairarapa District

Whareama North Block, Wairarapa District.

1853. 2 December.Wairarapa District.Tenei pukapuka tuku whenua e tuhituhia nei i tenei ra i te rua (2) o nga ra o Tihema i te tau o to tatou Ariki kotahi mano e waru rau e rima tekau ma toru (1853). He pukapuka tino whakaae pono na matou na nga Rangatira o Ngatikahungunu e mau nei ngaWhareama North. ingoa ki tenei pukapuka kia tino tukua tetahi wahu o to matou kainga ki a Wikitoria te Kuini o Ingarini ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia ake tonu atu.
A mo to matou whakaaetanga tapu kia tino tukua to matou whenua e whakaae ana a Wikitoria te Kuini o Ingarini mona kia utua matou ki nga pauna moni E toruReceipt for £300. rau takitahi (£300) kua riro mai ki a matou i tenei ra na te Makarini i homai.
Nga rohe o te whenua ka timata ki te ngutuawa o Waihora puta noa ki MangapokiaBoundaries. rere tonu ki Ihutu te Awatoetoe rere atu Tauokahukura rere atu ki Taheki-o-ngatirangi rere atu ki Tuma-a-te-hewenga rere atu ki Ihupiri ka rere ki te Awa ki Takanga-o-Inanga rere atu te Rorokoko rere atu Kahumingi rere atu Taueru ka ahu waka te tonga ki Waipaua ka ahu whaka te tae ki Maumaupuha ka rere ki Wainuioru ki te rohe o Piripi ka rere ki te Whererei rere atu Makahakaha rere atu te Mania-o-torokoia rere atu ki te Takanga o nehu ka rere ki te Umukaikore ka rere ki te Paopao ka taka ki te Ahiokaraka puta noa ki Waihora.

Heoi kua oti rawa i a matou enei whenua te tino hoko te tuku rawa atu me ona rakau me ona kohatu me ona wai me ona otaota me nga aha noa iho o taua whenua i tenei ra e whiti nei ki a Wikitoria te Kuini o Ingarini ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia ake tonu atu.

A mo to matou whakaaetanga ki nga tikanga o tenei pukapuka ka tuhia iho o matou ingoa me o matou tohu.

A mo te whakaaetanga o Wikitoria te Kuini o Ingarini mona ki nga tikanga o tenei pukapuka ka tuhituhia iho e te Makarini te Kai Whakarite whenua o te Kawana o Nui Tireni tona ingoa.

Donald McLean,
Land Commissioner.
Retimona te Korou x.
Aperahama te Ao x.
Karaitiana te Tua.
Hamuera te Rangi.
Wiremu Hautuku x.
Erihapeti Hineiteuirarangi.
Hariata te Arihou x.
Matenga te Hero x.
Panapa Tamaetekahia x.
Reweti Tirau x.
Ruta te Waimataatao x.
Aperahama te Korihi x.
Tiripa Noinoi x.
Hinia te Haruru x.
Maika Meha.
Ihaka Takahiwae x.
Wiremu Paraone.

Nga Kai titiro ki enei homaitanga utu me enei tuhinga ingoa—

W. M. Smith, J.P., Government Surveyor.
John P. Russell, Wangai Moana, Wairarapa.
Te Otene Kuku x.