Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume Two

Whatakai Block (Meredith's run), Wairarapa District

Whatakai Block (Meredith's run), Wairarapa District.

1875. 25 April.Wairarapa District. He pukapuka whakaaetanga tenei na matou e mau ake neio matou ingoa no te rua tekau ma rima o nga ra o Aperira 1875. No te mea kua tono matou ki te KawanatangaWhatakai.(Moredith's Run.) o Niu Tireni kia whakatuturutia mai ki a matou tetahi wahi whenua ko Whatakai te ingoa, na matou taua whenua i mua, a no te mea kua hokona taua wahi whenua e Te Kawanatanga ki a Meretite o Whareama, i runga i te mahara he whenua kua tukuna i runga i te hoko ki te Kawanatanga e matou, a no te mea kua puta atu tetahi Karauna Karati ki a Meretiti mo taua whenua e whakaae ana matou ki nga utu Kotahi rau e page 409Rima tekau pauna (£150) hei utu mo taua wahi kua riro na i a Meretiti ko ena utu kua whakaaetia mai ki a matou e Te Kawanatanga o Niu Tireni, Heoi kua mutu ta matou mahara atu ki taua wahi whenua. Ko nga moni kua utua mai ki a matou i runga i teneiReceipt for £150. whakaaetanga, koia nei
i a Tapatu e Rua tekau pauna£2000
i a Anaru Harawira raua ko Aperahama Te Moe1500
i a Ihaka te Moe raua ko Wiremu Paraone tekau ma rima pauna1500
Ko te toenga o aua moni mo a taihoa ake nei ka utua mai ki a matou.
Ihaka te Moe.
Wi Paraone.
I tangohia e Ngahui te wahine a te Manihera£2500
Ngahui Manihera1000
Kai-titiro—
W. Katene, M.L.C.
I a te Hemara te Maka x tona tohu£500
"Matiria Te Okooko x tona tohu500
" Okeoke x tona tohu500
Renana Harawira5000
Te Kerehi Tamaitiheke x tona tohu5000
Paranihia Waka x her mark5000
Te Harawira Korowhakaue x tona tohu5000
Aperahama Te Moe x tona tohu5000
Hoani Turiri mo Ramari Hakawira x tona tohu5000
Anaru Harawira5000
£15000

I tuhia e Ihaka Te Moe e Wi Paraone e Kenana Harawira e Anaru Harawira I tohungia hoki e Te Hemara Te Maka e Matiria Te Okooko e Okeoke e Te Kerehi Tamaitiheke e Paranihia Waka e Te Harawira Korowhakaue e Aperahama Te Moe e Hoani Turiri i te aroaro o—

E. S. Maunsell, Te Manihera, Kaiwhakamaori, Wairarapa.