Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume Two

Deed of Gift of Moroa Block, near Greytown

page 405

Deed of Gift of Moroa Block, near Greytown.

Kereitaone, Wairarapa, 13 Tihema, 1873.
Ko maua ko nga Rangatira o mua o Moroa o Tauherenikau i Wairarapa e mau ake nei1873. 13 December.Moroa, Greytown.(Deed of Gift) o maua ingoa e ki pono aua i te tau kotahi mano e waru rau e rima tekau ma toru i mua ake ranei i reira ano ranei I hoatu e maua ki a Tanara Makarini mo te Kuini o Ingarangi te whenua i Moroa e piri ake nei te ahua ara ko te whenua te takoto ana i waenganui i te whenua i hokona e Rawiri ki a Te Kuini me te whenua i hokona e Te Manihera raua ko Wiremu Kingi (ara e maua) ko Tauherenikau ki a Te Kuini me nga mea o runga o raro ranei i te whenua, a i hoatu noatu e maua tenei whenua he tohu mo ta maua manakitanga whakapainga ki nga whakahaerenga a Te Makarini i nga hoko o nga whenua o waho o tenei whenua o Moroa, me te nui o nga utu i homai e ia ki a matou katoa mo nga whenua o waho atu i taua whenua a i tukua rawatia atu e maua tenei whenua i te aroaro o ta maua iwi i runga hoki i te mohiotanga he tuku rawa i te whenua ake ake tonu atu. Engari i ta maua tukunga atu ka mahara maua ka utua mai kiFive per cents. a matou kia rima pauna i roto i te rau pauna mo nga wahi e hokona ana i roto i taua whenua i hoatu nei e maua hei moni whakahoki mai hei koha ki a matou i nga wa e hokona ai aua wahi, kia rite tena tikanga ki to Tauherenikau.

Wiremu Kingi Tutepakihirangi.
H. Manihera Rangitakaiwaho.

I tuhia e Wiremu Kingi Tutepakihirangi me H. Manihera Rangitakaiwaho i te aroaro o—

E. S. Maunsell, Wairarapa, and
Wm. Hammerich, Greytown.