Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume Two

Okui Eel Fisheries, Whanganui District

Okui Eel Fisheries, Whanganui District.

Tenei pukapuka i tuhia i te Tuatahi o nga ra o Oketopa, i te tau o to tatou Ariki 1863,1863. 1 October.Whanganui District. he pukapuka tino hoko, tino hoatu, tino tuku rawa atu he whakaoti atu na matou na nga Rangatira o Ngapairangi na ratou nga ingoa e mau i raro nei a hei whakaatuOkui Eel Fisheries. tenei pukapuka mo matou, me o matou whanaunga, me o matou uri ano hoki, mo te tuhituhinga i o matou ingoa ki tenei pukapuka kua whakarerea rawatia kua tino tukuna rawatia atu ki a Wikitoria te Kuini o Ingarangi ki ona uri me ana me a ratou e whakarite ai o muri i a ia, hei whakaritenga mo nga pauna moni E toru tekau ma rima (£35) kua whakaaetia kia riro mai ki a matou e te Petitone, kai whakarite hoko whenua o matou tikanga katoa, me o matou take, me o matou paanga katoatanga ki nga pa-tuna me nga mahi i nga Inanga katoa i roto i nga awa i Okui otira i Matarawa i Kaukatia i Puwharawhara i Matakarohe, i Mangamouku, i Mangamutu, i Mataongaonga me o ratou awa ririki katoa. Kua tuhia ki te Mapi i whakapiria ki tua atu o te pukapuka nei.

Tamati Punax.
Pehira Turei.
Wirihana te raruapo.

Witness to the marks and signatures

Charles W. Broughton.

Kua riro mai ki a matou i tenei rangi nga pauna nei E toru tekau ma rima (£35).Receipt for £35.

Pehira Turei.

Kai-titiro—

Hoani Wiremu Hipango.

Witness to the payment of the above named (£35) Thirty five pounds

Charles W. Broughton.