Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume Two

Raukawa Reserve, Waiwhakaiho, Grey and Bell Distbict

Raukawa Reserve, Waiwhakaiho, Grey and Bell Distbict.

1852. 27 August.Waihakaiho.He pukapuka tuku whenua tenei na matou kua oti nga ingoa te tuhituhi ki raro—ko taRankawa Reseerve. [9 acres.] matou wahi whenua i homai e Kawana Pitiroi ki te ripa o te awa o Waiwakaiho, ko Raukawakawa te ingoa, ki roto ki te whenua o Kapene Rewe (Captain Davy) e tuku atu ana matou i taua wahi—e iwa nga eka—ki a te Makarini raua ko te Kupa, he whenua tuturu mo nga pakeha, ake tonu atu. Ekore matou me o matou wanaunga e mea kia hoki ki runga ki taua wahi whenua, ake ake ake a mate noa.
Receipe for £12, and six ¼-acre town sections near Te Henui. Ko nga utu kua riro mai ki a matou mo taua wahi—E ono nga kuata eka o nga ruri o te Taone kei te Henui taua wahi, a ko tetahi atu wahi o nga utu, kotahi tekau ma rua pauna moni (£12) kua riro mai ki o matou ringaringa i tenei ra, i te tuhituhinga o tenei pukapuka.

A mo to matou whakaaetanga ki tenei tikanga, e tuhituhi ana matou i o matou ingoa me o matou tohu ki tenei pukapuka, I tenei ra ara i te rua tekau ma whitu (27) o nga ra o Akuhata i te tau o to tatou Ariki 1852.

Wiremu Matotoru.
Matena Tupoki.

Nga kai titiro ki tenei homaitanga utu me nga tuhituhinga ingoa ki tenei pukapuka—

J. T. Wicksteed, J.P. Octa. Carrington, Surveyor.
W. Halse, J.P.
Hone Ropiha.
Parata Paritutu.