Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Taitomo Block, Hikurangi, Manukau District

Taitomo Block, Hikurangi, Manukau District.

Kua riro mai inaianei i a matou i tenei ra i te rua tekau ma tahi o nga ra o Hune i te 1854. 21 June. Manukau District. tau o to tatou Ariki Kotahi mano waru rau rima tekau ma wha (1854) kotahi rau pauna moni (£100) na te Makarini i homai mo tetehi whenua o matou tona ingoa ko Taitomo. Receipt for £100, first instalment. Taitomo kei te taha ki Hikurangi e takoto ana.
Ko nga rohe anei ka timata ki Taitomo ka rere tika ki uta ki te Angiangi ka whiti i Boundaries. reira ki Waiokahu ka rere i reira ki te rohe kua hokona ki Hikurangi ka ahu i reira ki te taha ki te moana puta noa ki te Ahu ka haere tonu i te taha o te moana puta noa ki Taitomo ka tutaki i reira me ona kowhatu me ona rakau me ona aha noa ake tonu atu.

Na kua tukua rawatia atu tenei whenua e matou ki a Wikitoria te Kuini o Ingarangi ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia ake tonu atu.

A e rima tekau pauna e takoto ake nei (£50 . 0 . 0) mo te otinga o te ruritanga o te whenua ka hoata ai — koia ka tuhia ai o matou ingoa me o matou tohu.

Watarauihi.
Himiona.
Natanahira.
Henare.

Kai Titiro—

John P. Russell, Settler, Wairarapa.
John White, Interpreter.
H. T. Kemp, J.P.