Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Pukekura Block, Cabbage Bay, Coromandel District

Pukekura Block, Cabbage Bay, Coromandel District.

1862. 2 May.Coromandel District.Tenei Pukapuka i tuhituhia i tenei ra ko te rua o nga ra o Mei i te tau o to tatou Ariki 1862 he Pukapuka tino hoko tino hoatu tino tuku whakaoti atu na matou na nga Rangatira me nga Tangata o Ngatetamatera no ratou nga ingoa e mau i raro nei a hei Pukekura. whakaatu tenei Pukapuka mo matou mo o matou whanaunga me o matou uri mo te tuhituhinga o o matou ingoa ki tenei pukapuka i raro i te ra e whiti nei kua whakarerea rawatia kua tino tukuna rawatia atu ki a Wikitoria Kuini o Ingarahi ki ona uri ki nga Kingi ki nga Kuini o muri iho i a ia me ana me a ratou e whakarite ai hei whakaritenga mo nga Pauna moni kotahi rau kotahi tekau ma rua 10/- kua utua mai ki a matou e te Uira (G. W. Drummond Hay) mo te Kuini (a e whakaaetia nei e matou te rironga mai o aua moni) ko taua wahi whenua katoa kei Umangawha ko Pukekura te ingoa o taua wahi whenua ko nga rohe kei raro i te Pukapuka nei e mau ana te korero whakahaere ko te mapi hoki o taua whenua kua apititia ki tenei. Me ona rakau me ona kowhatu me ona wai me ona awa nui me ono roto me ona awa ririki me nga mea katoa o taua whenua o runga ranei o raro ranei i te mata o taua whenua me o matou tikanga me o matou take me o matou paanga katoatanga ki taua wahi; Kia mau tonu ki a Kuini Wikitoria ki ona uri ki ana ranei e whakarite ai hei tino mau tonu ake tonu atu. A hei tohu mo to matou whakaaetanga ki nga tikanga katoa o tenei Pukapuka kua tuhituhia nei o matou ingoa me o matou tohu. A hei tohu hoki mo te whakaaetanga o te Kuini o Ingarani mo tana wahi ki nga tikanga katoa o tenei Pukapuka kua tuhia nei te ingoa o Te Uira Boundaries. [750 acres.] (George W Drummond Hay) Kaiwhakarite Whenua. Ko nga rohe enei o taua whenua ka timata i te Paeroa, ka haere i te ritenga o te Kapehu 26°. 30' 6811 riki, ka whati, ka page 397haere i te ritenga o te Kapehu 90° ka marere ki te Repo ki Mangapukatea haere i te taha repo, a haere tonu i te ritenga o te Kapehu 65°. 34' 1700 riki, ka eke ki te tau, ka haere i te ritenga o te Kapehu 136°. 45' 746 riki haere tonu i te ritenga o te Kapehu 180°. 45' 1033 riki a 197°. 10' 800 riki a haere tonu i runga i te tau, a whati whati, ka haere tonu a te kauwai a maui ka haere i te ritenga o te Kapehu 139° 2090 riki haere 100° 918 riki haere 147° 700 riki haere 219°. 30' 221 riki ko Pukekura haere 195°, 368 riki haere 208°, 349 riki haere 228°. 30' 693 riki haere 142[gap — reason: damage] 162 riki a 215° 475 riki a 188° 497 riki a 217° 452 riki a 195° 449 riki a 277° 2285 riki ko Waitete Whiti tonu, ka eko ki te tau rauwe ruhe haere tonu i te tau a te Kauri, haere i te ritenga o te Kapehu 38°. 15', 7150 riki ko te rua nga rahu haere 262° 1088 riki a 346°. 30' 3500 riki a 321°, 3485 riki ka hono ki te Paeroa.

moananui.
Geo. W. Drummond Hay,
Dist. Comr.

Ko nga tangata i kite i te hoatutanga o nga moni me te tuhinga o nga ingoa:—

H. E. Rice, L. P. D.
George Friend.

Kua riro mai ki a matou i tenei ra i te rua o nga ra o Mei i te tau o to Tatou ArikiReceipt for £112. 10. Kotahi mano e waru rau e ono tekau ma rua (1862) nga Pauna moni kotahi rau kotahi tekau ma rua 10/- (£112. 10. 0) Ko te utu whakamutunga tenei kua whahahuatia ki te Pukapuka tuku e mau i runga ake nei kia utua mai ki a matou e Te Uira (G. W. Drummond Hay) mo te Kuini.

moananui.
Geo. W. Drummond Hay,
Dist. Comr.

Nga Kai-titiro—

H. E. Rice, L. P. D.
George Friend.