Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Pukeatua Block, Coromandel District

Pukeatua Block, Coromandel District.

1858. 13 November.Coromandel District.Tenei Pukapuka i tuhituhia i tenei te tekau ma toru o nga ra o Noema i te tau o to tatou Ariki 1858 he Pukapuka tino hoko tino hoatu tino tuku whakaoti atu naku na te Rangatira o Te Patukirikiri noku te ingoa e mau i raro nei a hei whakaatu tenei Pukeatua. Pukapuka moku mo oku whanaunga me oku uri mo te tuhituhinga o toku ingoa ki tenei pukapuka i raro i te ra e whiti nei kua whakarerea rawatia kua tino tukuna rawatia atu ki a Wikitoria te Kuini o Ingarani ki ona uri ki nga Kingi ki nga Kuini o muri iho i a ia me ana me a ratou e whakarite ai hei whakaritenga mo nga Pauna moni e whitu tekau £70 kua utua mai ki ahau e te Pirihi kai whakarite whenua mo te Kuini (a e whakaaetia. nei e ahau te rironga mai o aua moni) ko taua wahi whenua katoa kei page 373Waiau ko Puke Atua te ingoa o taua wahi whenua ko nga rohe kei raro i te Pupapuka nei e man ana te korero whakahaere ko te mapi hoki o taua whenua kua apititia ki tenei. Me ona rakau me ona kowhatu me ona wai me ona awa nui me ona roto me ona awa ririki, me nga mea katoa o taua whenua o runga ranei o raro ranei i te mata o taua whenua me toku tikanga me toku take me toku paanga katoatanga ki taua wahi; Kia mau tonu ki a Kuini Wikitoria ki ona uri ki ana ranei e whakarite ai hei tino mau tonu ake tonu atu. A hei tohu mo toku whakaaetanga ki nga tikanga katoa o tenei Pukapuka kua tuhituhia nei toku ingoa. A hei tohu hoki mo te whakaaetanga o te Kuini o Ingarani mo tana wahi ki nga tikanga katoa o tenei Pukapuka kua tuhia nei te ingoa o Te Pirihi Kaiwhakarite Whenua. Ko nga rohe enei o taua whenua ka timata i Te Tutu Boundaries. [350 acres.] haere whaka te tonga ma te rohe o ta Te Pirihi a—Te Kirikiri ka huri ki te_Marangai ma raki maro tonu a—Puke Atua whai tonu ma runga i te tau whaka te Hauauru ma raki a—Pukerahui haere ki te Hauaru ma tonga ma te rohe o ta Te Ara Kuri a—Te Tutu.

Pita.

Ko nga tangata i kite i te hoatutanga o nga moni me te tuhinga o nga ingoa—
H. Woodward Williams, Tutor, Stapleton, Coromandel Harbour.
J. W. Preece, Farmer, Stapleton, Coromandel Harbour.

Kua riro mai ki anau i tenei ra i te Tekau ma toru o nga ra o Noema i te tau o toReceipt for £70. Tatou Ariki Kotahi mano e waru rau e rima tekau ma waru (1858) nga Pauna moni e whitu tekau (£70) Ko te utu tenei kua whakahuatia ki te Pukapuka tuku e mau i runga ake nei kia utua mai ki ahau e Te Pirihi kai whakarite Whenua mo te Kuini.

Pita.

Nga Kai-titiro—

H. Woodward Williams, Tutor, Stapleton, Coromandel Harbour.
J. W. Preece, Farmer, Stapleton, Coromandel Harbour.

James Preece,
District Commissioner.