Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Mount Smart No. 1, and Adjoining Land, Manukau District

Mount Smart No. 1, and Adjoining Land, Manukau District.

1849. 2 August.Manukau District.Ko te tuhituhinga o tenei pukapuka i te ra tuarua o Akuhata kotahi mano waru rau e wha tekau ma iwa te whakaaetanga o Wiremu Hopiona raua ko Te Manea Rangatira o Nga te Whatua te whakaaetanga ano hoki o te Kuini o Ingarani mona, na ko maua Mount Smart No. I. Wiremu Hopiona ko Te Manea nga tangata i te kainga e tuhituhia nei ki tenei pukapuka, na ka whakaae nei maua ki te hoko i tenei whenua ki a Kuini Victoria hei utu mo nga moni tekau nga pauna ka hoatu nei ki a maua, nokonei ka hoatu nei, ka tuku atu nei ki a Victoria te Kuini o Ingarani, ki te Kingi, Kuini ranei o muri i a ia ake, ake, ake, i taua whenua me nga aha noa iho, aha noa iho o tenei kainga, ko ona rohe koia enei kei Boundaries. te taha kei te Hauauru ko te whenua o te Kuini (2646—667—5665 links) ko te whenua o Te Henere (Thomas Henry) (2860 links) kei te taha kei te raro ko te whenua o Patrick Lundun 2000 and 1390 links, ka tutaki te rohe ki te huarahi ki Papakura te huarahi no Akarana haere atu ko te whenua o Te Kereama (Graham) kei te taha kei te marangai ko te whenua o Te Wirimu (Williams) me te whenua o te Kuini ka tae atu ki te wai o Manukau, kei te tonga ko te wai te rohe, ka mutu, e tata ana tenei wahi whenua ki Oneunga, ko Maunga Rarotonga ki roto ki tenei kainga kua tuhituhia te ahua o te oneone ki tua nei.

Tirohia o maua ingoa—

na Wiremu Hopthana.
te ma nea.

I te aroaro o—

James Baber, Clerk, Survey Office.
Edward Fishwick, Auckland.

Kua riro mai i a maua nga moei tekau nga pauna kua tuhituhia nei ki roto ki teneiReceipt for £10. pukapuka; Koia maua ka tuhituhi nei i o maua ingoa i tenei ra tua rua o Akuhata i te tau o to tatou Ariki, kotahi mano waru rau e wha tekau ma iwa.

Tirohia o maua ingoa—

na Wiremu Hopthana.
te ma nea.

I te aroaro o—

James Baber, Clerk, Survey Office.
Edward Fishwick, Auckland.