Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Takapautotara Block, Papakura, Auckland District

Takapautotara Block, Papakura, Auckland District.

1834. 10 July.Auckland District.Ko tenei pukapuka tuku whenua i tuhia i tenei ra i te tekau (10) o nga ra o Hurae i te tau o to tatou Ariki kotahi mano waru rau rima tekau ma wha (1854) he pukapuka Takapautotara. tino whakaae na matou na nga rangatira nona nei tenei whenua na nga tangata hoki kia tukua rawatia atu tetahi wahi o to matou whenua ki te Kuini o Ingarangi ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia ake tonu atu ko Takapau-totara te ingoa.
page 295
Ko nga rohe koia anei ka timata ki te Ahitoroa ka haere Kapurangi, kei te Rakau Manuka i te taha o te wai o Mangawheau, ka koki ka haere, a, te rohe o te tukunga o te Hunua i Tipakuri, ka koki, ka haere, Matakawa, ka haere i te rohe o te tukunga o te Boundaries Hunua, puta noa ki Waikohukohu i te raina o Hurini (Hewling) ka koki ka haere i te raina o te Pamu o te Pauta (Bolt) ka koki ka haere ki te rakau Koroii, ka koki S. 50° W. ki te rakau Rewarewa i te awa o Tarakoromuku ka koki S. 50°. E tae noa ki te rohe kotinga ake o te rohe mai o Pukekiwiriki ka heke i taua raina ki te wai o Pokapu ka koki ka haere tae noa ki te rohe o te Hei, ka heke ki te Kauri i te raina o te Kuini, ka koki i te Kauri, ka haere i te rohe hokonga o Poponui, Mataiwaka, waihoehoe me Kaeaea tae noa ki te rakau Rata ka koki ka rere iho tuhono noa ki te Ahitawa te rohe timatanga.
A mo to matou whakaaetanga ki tetuku atu i tenei whenua kua whakaae mai a Wikitoria te Kuini o Ingarangi kia utua mai ki a matou e wha rau pauna moni (£400) E rua rau o aua moni (£200) kua riro mai i a matou inaianei na te Makarini i homai Receipt for £200, first instalment a Ma oti marire nga korero o nga tangata [unclear: katos] mo taua whenua ka tangohia mai nga rau e rua (£200) i toe atu.

Na, kua tino tukua rawatia atu tenei whenua e matou kia te Kuini, me nga rakau, me nga awa, me nga kowhatu, me nga aha, me nga aha, o ruriga, o raro, a, no te rironga mai o aua moni, koia te tuhinga iho i o matou ingoa me o matou tohu.

Ko te Pepene Te Tihi x his mark
Ko Hunia te Nawe
Hemi te Ngohi x
Urimu Parata te Kupenga
Ko Karaka Maki
Ko Ruatara x
Ko Heta Te Tihi
Wiremu Rata Ratari
Hori Wetuki

Witnesses

Kai Titiro—

Na Ihaka Takaanini

John White, Interpreter

H.T. Kemp