Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Island of Ponui, Auckland District

Island of Ponui, Auckland District.

1854. 4 January.Auckland District.Ko te tuhituhinga o tenei pukapuka i te wha o nga ra o Hanueri i te tau kotahi mano waru rau e rima tekau ma wha te whakaaetanga o ngatai o Hori Rangatira o Ngatihua Ponui Island. ana o nga Tipaoa te whakaaetanga ano hoki o te Kuini o Ingarani mona, na ko Ngatai raua ko Hori nga tangata i te kainga e tuhituhia nei ki tenei pukapuka, na ka whakaae nei raua ki te hoko i tenei whenua ki a Kuini Victoria hei utu mo nga Moni £25 e rua tekau ma rima ka hoatu nei ki kia maua kia Ngatai raua ko Hori, nokonei ka hoatu nei, ka tuku atu nei ki a Victoria te Kuini o Ingarani, ki te Kingi, Kuini ranei o muri i a ia ake, ake, ake, i taua whenua me nga aha noa iho, aha noa iho o tenei kainga, ko ona rohe koia enei ko te katoatanga o te motu, ko te ingoa koia ko Pounui ko te tino utunga whakamutunga Island to be vacated by Natives rawatanga tenei a e whakaae ana Ngatai kia kawea ana Poaka ki ona whenua, a ko ana ngakinga kia waihotia ko ana riwai kia hokona ki te Pakeha kia waiho paitia ai Pounui mo te Pakeha anake, kua tuhituhia te ahua o te oneone ki tua nei.

Tirohia—

I te aroaro o—

John White, Interpreter
C. H. McIntosh, Surveyor

Ngatai.
Hori pokai.

Receipt for £25, last instalment Kua riro mai i a maua nga £25. e rua tekau ma rima kua tuhituhia nei ki roto ki tenei pukapuka; Koia maua ka ka tuhituhi nei i i o maua ingoa i tenei ra i te wha o Hanueri i te tau o to tatou Ariki, kotahi mano waru rau e rima tekau ma wha.

I te aroaro o—

John White, Interpreter.
C. H. McIntosh, Surveyor

Ngatai.
Hori pokai.