Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Island of Ponui, Auckland District

Island of Ponui, Auckland District.

1853 16 JuneAuckland District.Ko te tuhituhinga o tenei pnkapuka i te ra (16) tekau ma ono o Huni kotahi mano Ponui Island. waru rau e rima tekau ma toru te whakaaetanga o Te Karamu raua ko Te Kupenga te whakaaetanga ano hoko o te Kuini o Ingarani mona, na ko Te Karamu raua ko Te Kupenga, nga rangatira i te kainga e tuhituhia nei ki tenei pukapuka, na ka whakaae nei raua ki te hoko i tenei whenua ki a Kuini Victoria hei utu mo nga pauna, ko tahi rau ka hoatu nei ki a maua, nokonei ka hoatu nei, ka tuku atu nei ki a Victoria te Kuini o Ingarani, ki te Kingi, Kuini ranei o muri i a ia ake, ake, ake, i taua whenua me nga aha noa iho, aha noa iho o tenei kainga koia ia, ko nga katoa o te Motu o Ponui, kahore ano i riro i mua kia Te Pakeha, a e whakaae ana matou ko te whakaotinga tenei mo Po Nui, ki te mea ka heke te tangata ki muri nei ki tenei motu, kia maua te whakaaro kua tuhituhia te ahua o te oneone ki tua nei. Tirohia.

Na te Karamu.
Kupenga.

I te aroaro o—

John Grant Johnson, Interpreter

Andrew Sinclair, Junior

Receipt for £100 Kua riro mai i a maua nga tangata o Ponui nga pauna kotahi rau kua tuhituhia nei ki roto ki tenei Pukapuku; Koia maua ka tuhituhia nei i o maua ingoa i tenei ra te 16 o te marama o Huni i te tau o to Tatou Ariki, kotahi mano waru rau ma rima tekau ma toru.

Kara mu.
Kupe nga.

I te aroaro o—

John Grant Johnson, Interpreter

Andrew Sinclair, Junior