Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Papakoura Block (Waitemata River), Auckland District

Papakoura Block (Waitemata River), Auckland District.

Ko te tihituhinga o tenei pukapuka i te ra kotahi tekau ma rima o Apirira kotahi 1853. 15 April.Auckland District. mano waru rau ma rima tekau ma toru te whakaaetahga o Tautari he Rangatira o Nga te Whatua te whakaaetanga ano hoki o te Kuini o Ingarani mona, na ko ahau, ko te Papakoura. tangata i te kainga e tuhituhia nei ki tenei pukapuka, na ka whakaae nei ahau ki te hoko i tenei whenua ki a Kuini Victoria hei utu mo nga pauna moni e toru tekau na te Raika ka hoatu nei ki a hau, nokonei ka hoatu nei, ka tuku atu nei ki a Victoria te Kuini o Ingarani, ki te Kingi, Kuini ranei o muri i a ia ake, ake, ake, i tenei whenua me nga aha noa iho, aha noa iho o tenei kainga ko ona rohe koia enei Ki te taha ki te marangai ko Boundaries. te wahi whenua ka oti te oko ki te Rata (Russell) tae atu ki te awa te Rangitopuna, ko taua awa tae atu ki te awa moroiti te Papa-koura, ki te taha ki te tonga ko te Papa-koura, ko te ara i reira, e haere ana ki te rohe o Pukeharakeke, ki te taha ki te hauauru ko te rohe o Pukeharakeke ka oti te tapahi, ka haere atu te rohe ki runga te taukaka tae atu ki te kainga o te Rata, noku tenei whenua, maku te whakaritenga ki nga tangata katoa e tohe ana mo tenei kainga kua tuhituhia te ahua o te oneone ki tua nei. Tirohia

toku ingoa—

Na Tautari.

Kua riro mai i ahau na Te Raika nga pauna moni e toru tekau kua tuhituhia nei kiReceipt for £30. roto ki tenei pukapuka; Koia ahau ka tuhituhi nei i toku ingoa i tenei ra kotahi tekau marima o Apirira i te tau o to tatou Ariki, kotahi mano waru rau marima tekau ma toru.

Na Tautari.

I te aroaro o—

C. E. McIntosh, Survey Office, Auckland.
James Baber, Draftsman, Survey Office, Auckland.