Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Mahurangi Block (Haimona's Claim), District of Mahurangi

Mahurangi Block (Haimona's Claim), District of Mahurangi.

1853 7 November.Mahurangi District.Ko te tuhituhinga o tenei pukapuka i te ra te 7 o Noema kotahi mano waru rau ma rima tekau ma toru te whakaaetanga o nga Rangatira o Te Ara raua ko Haimona Pita te whakaaetanga ano hoki o te Kuini o Ingarani mona, na ko Te Ara raua ko Haimona Mahurangi. Pita nga tangata i te kainga e tuhituhia nei ki tenei pukapuka, na ka whakaae nei raua Interests of Haimona and Tinana. hei utu mo nga pauna e rua tekau ki a Te Ara—ko tahi tekau ki a Haimona Pita ka hoatu nei ki a matou nokonei ka hoatu nei ka tuku atu nei ki a Victoria te Kuini Boundaries. o Ingarani, ki te Kingi, Kuini ranei o muri i a ia ake, ake, ake, i tana whenua me nga aha noa iho, aha noa aho o tenei kainga, ko ona rohe koia enei ko te tukunga rawatanga o Mahurangi—ara o te whenua i hokona i mua—ka timata i Takanua—a haere tonu ki te Arai te rohenga atu ki, raro—koia ka tuhituhia ki tera taha o te pukapuka kua tuhituhia te ahua o te oneone ki tua nei. Tirohia.

te ara tinana,
Na i me maku e tuhi tuhi,
Ma piata.
Haimona Pita,
nana i mea maku e tuhituhi,
ma Paora Kawaru.

I te aroaro o—

John White, Interpreter.

James Baber, Survey Office.

Receipt for £30. Kua riro mai i a maua nga moni—e toru tekau pauna kua tuhituhia nei ki roto ki tenei pukapuka; Koia matou ka tuhituhi nei i to maua ingoa i tenei ra i te 7 o Noema i te tau o to tatou Ariki, kotahi mano waru rau ma rima tekau ma toru.

Te ara tinana na i mea maku e tu

Ihi tuhi Ma Piata,

Haimona Pita,

nana i mea maku e tuhituhi,

ma Paora Kawaru.

I te aroaro o—

John White, Interpreter.

James Baber, Survey Office.