Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Mairetahi Block, Kaipara District

Mairetahi Block, Kaipara District.

1860. 24 August.Kaipara District.Tenei Pukapuka i tuhituhia i tenei rua tekau ma wha o nga ra o Akuhata i te tau o to Mairetahi. tatou Ariki 1860 he Pukapuka tino hoko tino hoatu tino tuku whakaoti atu na matou na nga Rangatira me nga Tangata o Ngatiwhatua me te Mangamata no ratou nga ingoa e mau i raro nei a hei whakaatu tenei Pukapuka mo matou mo o matou whanaunga me o matou uri mo te tuhituhinga o o matou ingoa ki tenei pukapuka i raro i te ra e whiti nei kua whakarerea rawatia kua tino tukuna rawatia atu kia Wikitoria Kuini o Ingarani ki ona uri ki nga Kingi ki nga Kuini o muri iho i a ia me ana me a ratou e whakarite ai hei whakaritenga mo nga Pauna moni e rua rau e iwa tekau ma whitu ko tahi tekau hereni kua utua mai ki a matou e Te Rokena mo te Kuini (a e whakaaetia nei e matou te rironga mai o aua moni) ko taua wahi whenua katoa kei Kaipara ko Mairetahi te ingoa o taua wahi whenua ko nga rohe kei raro i te Pukapuka nei e mau ana te korero whakahaere ko te mapi hoki o taua whenua kua apititia ki tenei. Me ona rakau me ona kowhatu me ona wai me ona awa nui me ona roto me ona awa ririki me nga mea katoa o taua whenua o runga ranei o raro ranei i te mata o taua whenua me o matou tikanga me o matou take me o matou paanga katoatanga ki taua wahi; Kia mau tonu kia Kuini Wikitoria ki ona uri ki ana ranei e whakarite ai hei tino mau tonu ake tonu atu. A hei tohu mo to matou whakaaetanga ki nga tikanga katoa o tenei Pukapuka kua tuhituhia nei o matou ingoa me o matou tohu a hei tohu hoki mo te whakaaetanga o te Kuini o Ingarani mo taua wahi ki nga tikanga katoa o tenei Pukapuka kua tuhia nei te ingoa o Boundaries. [5,950 acres.] Te Rokena Kaiwhakarite Whenua. Ko nga rohe enei o taua whenua ka timata i te wahapu o te awa o Mairetahi ka haere i te raina ruri, te tohu o taua raina ki te Kapehu 319° 5′ te roa o taua raina 25700 riki (links) tae noa ki te Tuki ka haere atu i reiraki te Poaute te tohu o te Kapehu 311° 45′ nga riki (links) 1558, ka haere atu i reira ki Opanui nga tohu o te Kapehu me nga riki (links) 310° 10′ te tohu, 2490 riki (links), 293° 30′ te tohu, 800 riki, 302° 30′ te tohu, 2160 riki (links) 299° 0′ te tohu, 1890 riki (links) ka haere atu i reira a whiti noa i Kereta haere tonu a tae noa ki te takutai o te moana, te tohu o te kapehu 326° 20′ nga riki (links) 134° 19′ ka haere atu i reira whaka te Hauraro i te akau o te moana 10100 riki (links), ka haere atu i reira i te raina ruri, ko te tohu o te kapehu 140° 10′ nga riki (links) 14638 ka whiti i Kaianganga a tae noa ki Pukemapou te tohu o te kapehu 154° 50′ riki (links) 19012 a tae ki Marahema te tohu o te Kapehu 158° 30′ riki (links) 4143 o te tohu ano o te kapehu 159° 30′, riki (links) 3340 tae noa ki te Karukaruhui ka haere atu i reira i te takutai o te awa nui o Kaipara a tae noa ki Te Ikatauhou a te Punakuaka a tae noa ki te awa o Mairetahi ka ka tuhoro nga kaha i reira Mairetahi Reserve excepted. [350 acres.] kotahi wahi i kapea ki waho ko te wahi i rahuitia mo nga Maori ki Mairetahi ona eka 350 eka ko nga kaha o tenei wahi kua oti te Ruri a i kite matou i te ruritanga o aua kaha.

John Rogan, Dist. Commr.

Paora Tuhaere.
Kepa toheroa.
Keene. By Paora.
paraone ngaweke.
te Wiremu Rewheti.
te Parawaho.

Ko nga tangata i kite i te hoatutanga o nga moni me te tuhinga o nga ingoa—

Reweti Tamahiki. By Paora.
Reihana Reweti x. By Paora

Receipt for £297 . 10. Kua riro mai ki a matou i tenei ra i te rua tekau ma whitu o nga ra o Akuhata i te tau o to Tatou Ariki Kotahi mano e waru rau e ono tekau (1860) nga Pauna moni e rua rau e iwa tekau ma whitu, kotahi tekau hereni (£297 . 10 . 0) Ko te utu tenei kua whakahuatia ki te Pukapuka tuku e mau i runga ake nei kia utua mai ki a matou e Te Rokena kai whakarite whenua mo te Kuini.

Paora Tuhaere.
Keene. By Paora.
para one ngaweke.
te Wiremu Rewheti.

Nga Kai-titiro—

Henry Monro,
Clerk and Interpreter, Native Secretary's Dept.
S. Percy Smith, Govt. Surveyor, Kaipara District.