Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Mangawhai and Waipu Block, Whangarei District

Mangawhai and Waipu Block, Whangarei District.

1854. 17 July.Whangarei District. He pukapuka tuku whenua tenei i tuhituhia kei Omanu i tenei ra i te tekau ma whitu o nga ra o Hurai i te tau o to tatou Ariki kotahi mano waru rau ma rima tekau ma wha he pukapuka whakaae pono na matou na nga rangatira o te Ngatiporo o te Patupai o Ngatitu Mangawhai and Waipu. nona nga ingoa e apitiria ana ki tenei pukapuka he mea tuhituhi mo matou ake mo a matou tamariki mo a matou uri mo a matou whanaunga kia tukua rawatia tetahi Claims of Tirarau and Parore. wahi o to matou whenua kia Wikitoria te Kuini o Engarangi ki nga Kingi Kuini ranei i muri i a ia ake tonu atu. A mo te mea kua oti ta matou whakaae kia tukua tetahi wahi Receipt for £200. o to matou whenua kia te Kuini Wikitoria o Engarangi e whakaae ano hoki te Kuini kia tukua mai kia matou kia Erua rau pauna moni kua riro mai aua moni ki a matou i te ringaringa o te Honiana i tenei rangi.
Ko nga rohe tenei o taua whenua ka timata ki te Arai ka haere ki te akau moana te wahapu o Mangawhai ka rere Paepae-o-tu ka rere te Kohekohe ka rere te Wairahi Wakatarariki Waipu te Uritete na ka anga ki roto ki te tuawhenua Poherangi Pukehinau Boundaries. Pohueimi Pukeramarama ka anga ki te tonga te Rata Puketotara Rotomoeho a rere tonu i runga i te kaha te kouru oTaotaoroa te kouru o te Haronga te kouru o Waionepu haere tonu Taumatatahi te kouru o Kaupare ka rere Kohiraunui ka rere i runga i te kaha Kapewhiti te Uri o Whetaue Wakatarauhi ka rere Mairiroaai Taumatatirotiro Pukekohe ka rere te Hakuru ka rere i roto i te Hakuru Haparaunui ka anga ki te moana Whakaraurangi Ruawe Papairi Waitete Nga rakau e wha ka rere te taha o te roto te arai ka mutu.

Na kua oti rawa to matou whakaaro mo taua whenua kia whakarerea rawatia kua tukua putia taua whenua me ona awa, rerenga wai, roto, waimaori, rakau, tarutaru, kowhatu, puke, taumata, me nga wahi pai me nga wahi kino me nga mea katoa i runga i raro i taua whenua me nga aha noa iho o taua whenua a kua tukua rawatia kia te Kuini Wikitoria o Engarangi ki nga Kingi Kuini a muri ake i a ia ake tonu atu.

A e whakaae ana matou ki nga kupu o tenei pukapuka kua oti te korero e te Honiana kia matou no reira ka tuhituhia o matou nei ingoa me o matou tohu me te Kuini o Engarangi e whakaae ana ki nga korero o tenei pukapuka koia te Honiana te kai whakarite whenua mo te Kawana o Nui Tireni ka panga i tona ingoa ki roto.

John Grant Johnson,
District Comr.

page 139

Te Tirarau x tona tohu.
Na Parore x tona tohu.
Na Toko x tona tohu.
Karawai.
Hori Kingi Tahua.
Na Taurau x tona tohu.
Te Manihera.
Na te Reweti.

I te aroaro o—

Chas. Walton, Settler, Wairoa.

Witness to signature of Reweti Patuhoi—

John G. Johnson, Dist. Commr.

18th September, 1854. Ko au tenei ko te Reweti Patuhoi e whakaae ana ki nga korero katoa o tua o tenei1854. 18 September.Receipt for £15. pukapuka ka tuku hoki i aku wahi katoa i roto i nga whenua e tukua ana i tenei pukapuka hei utu mo nga pauna kotahi tekau ma rima (£15). E homai ana e te Honiana te kai whakarite whenua mo te Kawana o Nui Tireni i tenei ra i te tekau ma waru o nga ra o Hepetema i te tau o to tatou Ariki kotahi mano waru rau ma rima tekau ma wha koia taku ingoa ka tuhituhia.

Reweti.

Witness

John P. Russell, Settler, Wairarapa.