Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Matawerohia Block, Whangaroa, Bay of Islands District

Matawerohia Block, Whangaroa, Bay of Islands District.

Tenei Pukapuka i tuhituhia i tenei ra i te (8) waru o nga ra o Hune i te tau o to tatou 1859. 8 June.Bay of Islands District. Ariki 1859 he Pukapuka tino hoko tino hoatu tino tuku whakaoti atu na matou na nga Rangatira me nga Tangata o te Hapu o "Ngatiuru" no raton nga ingoa e man i raro Matawerohia. nei a hei whakaatu tenei Pukapnka mo matou mo o matou whanaunga me o matou uri mo te tuhitnhinga o o matou ingoa ki tenei pukapuka i raro i te ra e whiti nei kua whakarerea rawatia kua tino tukuna rawatia atu kia Wikitoria Kuini o Ingarani ki ona uri ki nga Kingi ki nga Kuini o muri iho i a ia me ana me a ratou e whakarite ai hei whakaritenga mo nga Pauna moni E Rua rau e Rima tekau kua utua mai ki a matou e Te Henare Kepa mo te Kuini (a e whakaaetia nei e matou to rironga mai o aua moni) ko taua wahi whenua katoa kei roto o Whaugaroa. ko "Matawerohia" te ingoa o taua wahi whenua ko nga rohe kei raro i to Pukapuka nei e mau ana te korero whakahaere ko te mapi hoki o raua whenua kua apititia ki tenei. Me ona rakau me ona kowhatu me ona wai me ona awa nui me ona roto me ona awa ririki me nga mea katoa o taua whenua o runga ranei o raro ranei i te mata o taua whenua me o matou tikanga me o matou take me o matou paanga katoatanga ki taua wahi; Kia mau tonu kia Kuini Wikitoria ki ona uri ki ana ranei e whakarite ai hei tino mau tonu ake tonu atu. A hei tohu mo to matou whakaaetanga ki nga tikanga katoa o tenei Pukapuka kua tuhituhia nei o matou ingoa me o matou tohu. A hei tohu hoki mo te whakaaetanga o te Kuini o Ingarani mo tana wahi ki nga tikanga katoa o tenei Pukapuka kua tuhia nei te ingoa o Te Henare Kepa Kaiwhakarite Whenua. Ko nga rohe enei o taua whenua ka timata i te wai o te Boundaries. Rakautao i te Waihuka, ka rere te Painga, ka rere Torohanga, Taumata, Totara Pukekohe, Te Ruruanga, Manuwhakatarea, Te Rimuwhakataratara, te Ara Para, ka whawhati Te Honikura, ka rero Te Waiaumahanga, ka marere i te wai o Te Taita, ka rere i te wai o Te Taita, pa noa ki te raina a Te Hapa, ka rere i runga i taua raina a puta atu i te Waihuka, ka rere i roto o te wai o Te Waihuka, a tuhono noa ki te wai o Te Rakautao ki te timatanga mai o te kaha; otira kei te pukapuka o te ruritanga o tenei whenua to tino whakamaramatanga o nga kaha.
Kua riro mai ki a matou i tenei ra i te waru (8) o nga ra o Hune i te tau o to Tatou Receipt for £250. Ariki Kotahi mano e waru rau e rima tekau ma iwa (1859) nga Pauna moni E Rua ran e rima tekau (£250) Ko te utu tenei kua whakahuatia ki te Pukapuka tuku e mau i runga ake nei kia utua mai ki a matou e Te Henare Kepa mo te Kuini.

Ko te tohu o te Patara x Whakarorowai.
Ko te tohu o Rihari x Kuri.
Ko te tohu o Moihi Rahiri x.
Ko te tohu o'Arama x Whaka-
peke
Na Hone Karahina.
Na Hone Tao x.
Na Hemi Tao x.
Hoani Takaroa x.
Arama Te Wehi x (Na Heremaia).
Here maia te ara.
naihi te pakara.
Pumipi Waitua.
A Mato nohorae.
na teta nahope Wai.
Taniora Toetoe x.
Na Kira Panapa.
Arapata Kowhiti.

H. T. Kemp,
Dist. Comissr.

Witnesses

E. G. Norris, Merchant.
Hamiora Hau, of Waimate.
Hone Peti, do.
Richard Kemp, Settler.