Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Te Motu Block, Poverty Bay District

Te Motu Block, Poverty Bay District.

Opotiki, 19 Tihema 1873.
He pukapuka whakaae tuturu tenei na nga tangata Maori e mau nei o ratou ingoa 1873 19 December. Poverty Bay District. Te Motu. ki tetahi taha mo ratou ake me a ratou uri me a ratou hapu Na Hoani Wirihana Komihana hoko whenua mo te Kawanatanga ki tetahi taha. E whakaae ana nga tangata Agreement to lease. Maori e mau nei o ratou ingoa ki te reti ki a Hoani Wirihana mo te Kawanatanga to ratou whenua katoa ko Motu mo nga tau e rima tekau. Na nga rohe o taua whenua Boundaries. [68,482 acres.] ka timata ki Kaitaura ka haere ki roto o te awa o Motu a te kongutuawa ki Whakapaupakihi a ra Whakapaupakihi te matawai rano, a Moutohora a ka huri Ngapukiriki o Pokaikiri, a te Pato, a Moanui, ka makere ki te Korona, a ra te awa nei te Korona tae noa ki tona matawai ka huri ka haere ki runga i te rohe potae a te Kawana i ukua a Rangiriri awa, a ra roto taua awa te matawai rano, katahi ka rere atu i Rangiriri ka tutaki ki Kaitaura. E mea ana nga tangata Maori nei me rahuitia me ruritia Kaitaura Reserve. nga eka e rima rau ki Kaitaura hei whenua mo ratou. Na nga utu ia tau ia tau o tenei [500 acres.] reti me penei puta noa nga tau katoa o tenei reti. E rima nga tau tuatahi kotahi Yearly rental. rau pauna mo ia tau mo ia tau o aua tau e rima. E rima nga tau kotahi rau e rua tekau ma rima pauna mo ia tau mo ia tau o aua tau e rima. E rima nga tau kotahi rau e rima tekau pauna mo ia tau mo ia tau o aua tau e rima. E rima nga tau kotahi rau e whitu tekau ma rima pauna mo ia tau mo ia tau o aua tau e rima. E rima nga tau e rau rau pauna mo ia tau mo ia tau o aua tau e rima. E rima nga tau e rua rau e rua tekau ma rima pauna mo ia tau mo ia tau o aua tau e rima. E rua tekau nga tau e rua rau e rima tekau pauna mo ia tau mo ia tau o aua tau e rua tekau mutu noa te reti. Ma nga Maori e mau nei o ratou ingoa ma a ratou uri a ratou hapu e utu i te ruri o tenei whenua i roto i nga moni o te reti. A ma te Kawanatanga e pupuru i runga i tenei take e rima tekau pauna moni ia tau ia tau i roto o nga moni o te reti. Kia rite ano nga moni e hoatu ana e te Kawanatanga ki te kai ruri. Ka timata te pupuru tenei moni ki te tahi takau ma tahi o nga tau o tenei reti. Ma nga tangata Maori e mau nei o ratou ingoa o ratou uri a ratou hapu e utu i te toru rau pauna moni kua oti te homai Receipt for £300 advance. e Hoani Wirihana ki a ratou i tenei ra ki runga i te tikanga o tenei reti. Engari kia pau nga moni mo te ruri te utu katahi ka timata tenei toru rau pauna te utu ki te Kawanatanga. A me pupuru e rima tekau pauna moni ia tau ia tau mo nga tau e ono kia rite ai aua rau pauna e toru. Mehemea ka kitea he koura he hiriwa ranei ki tera whenua, a ka hiahia nga pakeha ki te mahi aua mea, me mahia ki runga i te tikanga o te maina raite, a ko nga moni katoa mo nga maina raiti me homai ki nga tangata Maori e mau nei o ratou ingoa. Te utu mo te naina raiti kotahi te pauna moni mo te tau kotahi mo ia tangata e keri aua i te koura ki raro ki te whenua. Ki te mea ka kitea te hinu ki tera whenua me waiho mo taua wa nga korero mo tera mea. E whakaae ana nga tangata Maori e mau nei a ratou ingoa mo ratou ake a ratou uri page 706a ratou hapu kia kaua rawa e hokoa e ratou i tenei whenua ki te tangata ke ki roto i nga ra o tenei reti.

Kai titiro—Te Awanui.
Kai titiro—Te Awanui.
Kai titiro—Te Awanui.
Wiremu Kingi Tutahuarangi.
Panapa Waihopi.
Manihera Maiki x tona maka.
Aporo Matahuata Aporo Matahuata
Atareta Ruru.
Rihimona Tetau.
Pera Titoko x tona maka.
Te Otene te Waka.
Arapera Pere.

J. A. Wilson,
Govt. Agent.

Witness

Js. Busst. Rangikohera.