Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Turanganui (land at), Poverty Bay District

page 692

Turanganui (land at), Poverty Bay District.

1857. 29 January.Poverty Bay District. Ko matott ko nga rangatira me nga tangata o te Whanau o Iwi e mau nei nga ingoa ki tenei pukapuka e whakaae tika ana i tenei ra i te rua tekau ma iwa o nga ra o Hanuere. i te tau o to tatou Ariki Kotahi mano e waru rau e rima tekau ma whitu mo matou mo a Turanganui. matou whanaunga me o matou uri katoa kia hokona kia tino tukua rawatia ki a Wikitoria te Kuini o Ingarani ki nga kingi Kuini ranei o muri iho i a ia tetahi wahi o to matou kainga kei Turanga hei kainga pumau tonu iho ki te Kuini o Ingarani ake tonu atu.
Receipt for £85. A mo to matou tino tuk tino hoko i tenei ra e whakaae ana te Kuini o Ingarani mona kia utua mai ki a matou ki nga pauna moni e waru tekau ma rima ko ana moni kua riro mai ki a matou i tenei ra na Donald McLean te Tino Kai whakarite whenua o Nui Tireni otira i homai e nga ringaringa a Te Watere kai whakawa.
Boundaries. Ko nga rohe enei ka timata i Taumata-o-te-ra-kar-to ka rere a Taumata-o-Po ka rere atu i kona tae noaki te pou, i Houhoupiko ka rere i kona a tae atu ki te timatanga o te Wai o Houhpupiko a ka rere i taua manga tae noa ki te awa o Turanganui a ka rere i roto i te awa a ka hono ki Taumata-o-te-ra-ka-to.

Heoi ra kua oti i a matou te hurihuri te mihi te poroporoaki te tino tuku rawa atu i tenei kainga o a matou tupuna tuku iho ki a matou me ona awa me ona roto me ona wai me ona manga me ona rakau mo ona kowhatu me ona otaota me ona wahi parae me ona ngaherehere me ona wahi ataabua me ona wahi kino me nga me katoa o runga ranei o te whenua o raro ranei o taua whenua me nga aha noa iho o taua whenua kua tukua katoatia atu e matou i tenei ra e whiti nei hei whenua pumau tonu iho ki a Wikitoria te Kuini o Ingarani ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia a ake tonu atu.

A mo to matou whakaaetanga ki nga tikanga katoa o tenei pukapuka kua tuhia iho o matou ingoa me o matou tohu i tenei ra i te rua tekau ma iwa o nga ra o Hanuere i te tau o to tatou Ariki Kotahi mano e waru rau e rima tekau ma whitu.

A mo te whakaaetanga o te Kuini o Ingarani ki nga tikanga katoa o tenei pukapukakua tuhia iho te, ingoa o Donald McLean Tino Kai whakarite whenua o Nui Tireni e Te Watere Kai whakawa o Turanga.

Donald McLean,
Principal Commissioner.

pp. Herbert S. Wardell, R.M.
Kahutia x.
Manahi x.
Petera x.
Kataraina x.
Rungaterangi x mokopuna ki a
Kahutia.
Waia, he wahine ki a Kahutia.
Hone Hira.
Heni, he wahine na te Hira x.
Riperata x.
Paraire x.
Mikaere.
Hirakingi.
Hemi x.
Tamehana.
Hemi Kepa.

Nga Kai titiro ki enei homaitanga utu me enei tuhituhinga ingoa—

Thomas Uren, Senr.
Robert Hohos Uren.
Joseph G. Baker.

Ebenezer Baker, Interpreter, Resident Magistrate's Court, Turanga.