Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Tauhara (Middle) Block No. 1 (Nukuhau), Taupo District

Tauhara (Middle) Block No. 1 (Nukuhau), Taupo District.

1870. 19 July.Taupo District.Tenei Pukapuka i tuhituhia i te kotahi tekau ma iwa (19th) o nga ra o Hurai Kotahi mano e waru rau e whitu tekau Na Te Poihipi Tukairangi Hamuera Takurua Paora Tauhara, Middle, No. 1. Nukuhau Tapuaeharuru. Hapimana Huriwaka Maniapoto Te Hina Popoki Te Kurupae me Ihakara Kahuao ko ratou katoa no te Takiwa ki Taupo i roto i te Porowini o Akarana He Tangata Maori no Niu Tireni o tetahi taha me Tona Rangatiratanga a Kuini Wikitoria o tetahi taha E Receiept for £400. Whakaatu ana mo te whakaarotanga ki nga moni e Wha Rau pauna ki taua Te Poihipi Tukairangi Hamuera Takurua Paora Hapimana Huriwaka Maniapoto Te Hina Te Kurupae me Ihakara Kahuao kua utua e tona Rangatiratanga te Kuini Ko Boundaries. [534 acres.] ratou ko taua Poihipi Tukairangi Hamuera Takurua Paora Hapimana Huriwaka Maniapoto Te Hina Popoki Te Kurupae me Ihakara Kahuao I roto o tenei Pukapuka ka tino Tuku atu nei ka tino whakatuturu atu nei ki tona Rangatiratanga Te Kuini ki nga Kingi Kuini ranei o muri i a ia ki ana hoki e tuku atu ai Katoa o taua piihi wahi whenua ranei i roto i te Takiwa ki Taupo ko te whenua hoki ia e huaina ana nei ki te ingoa nei ki Nukuhau Tapuaeharuru ko tetahi wahi hoki ia o te Whenua Puku o Tauhara (Waenganui) a ko tona rahinga i te ruritanga e Rima rau e toru tekau ma wha (534) eka hira atu iti iho ranei Ko ona rohe ka timata atu i te putanga atu o te Roto o Taupo ki roto ki te Awa ki Waikato ka ahu atu i reira whaka te Tonga ko te Roto ko Taupo e ono mano kotahi tekau (6010) riikt i te taha ki te Rawhiti ko tetahi raina e takoto ana ki ta te Kapehu e wha tekau ma toru Tikri (43° 0') e Rima mano e ono rau e rima tekau riiki (5650) i te taha ki te Hauauru me te Rawhiti ko tetahi raina e Rima mano (5000) riiki tutuki atu ki te Awa ki Waikato a i te taha ki te Hauauru me te Rato ko te awa ko Waikato tae atu ki te whakawhitinga i te putanga atu o Taupo Kua tino whakaatutia taua wahi whenua i runga i te mapi kua whaka[gap — reason: illegible]uatia ki tetahi taha o tenei pukapuka Huia hoki ki nga Tikanga me nga wahi me nga paanga katoa e pa ana e piri ana ranei ki taua piihi wahi whenua ranei Kia Tumau tonu atu taua wahi whenua me ona paanga katoa ki taua tona Rangatiratanga te Kuini ki nga Kingi Kuini ranei o muri i a ia ki ana ranei e tuku atu ai ake tonu atu—A hei tohu mo te whakaaetanga o taua Poihipi Tukairangi Hamuera Takurua Paora Hapimana Huriwaka Maniapoto Te Hina Popoki Te Kurupae me Ihakara Kahuao kua tuhia iho nei e ratou o ratou ingoa i te ra me te tau kua tuhia i te timatanga o tenei Pukapuka.

Na Te Poihipi Tukairangi.
Na te Popoki Te Kurupae.
Hamuera Takurua.
Na Ihakara Kahuao.
Hemopo.
Paora Hapi.
Mere Hapi.
Maniapoto.

I tuhia e taua Te Poihipi Tukairangi me Hamuera Takurua i muri iho o te whakamaoritanga me te whakamaramatanga o tenei pukapuka ki a raua i te aroaro o—

H. M. Hamlin, Licensed Native Interpreter, Clive.
Alex. Munro, Surveyor, Napier.

I tuhia e taua Popoki, Ihakara Kahuao Hemopo, Paora Hapimana i muri iho o te whakamaoritanga me te whakamaramatanga o tenei pukapuka ki a ratou i te aroaro o—

George Augustus Preece, Licensed Native Interpreter, Taupo. Saml. Begg, of Napier.

I tuhia e taua Mere Hapi me Maniapoto o raua ingoa i muri iho i te whakamaoritanga me te whakamaramatanga o tenei pukapuka ki a raua i te aroaro o—

Gilbert Mair, Licensed Interpreter, Tauranga.

13-4-1872.