Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Te Puna and Katikati Block No. 2, Tauranga, Bay of Plenty District

Te Puna and Katikati Block No. 2, Tauranga, Bay of Plenty District.

1866. 14 August.BayofPlenty District.Tenei Pukapuka i tuhituhia i tenei te tekau ma wha (14) o nga ra o Akuhata i te tau o to tatou Ariki 1866 he Pukapuka tino hoko tino hoatu tino tuku whakaoti atu na Te Puna And Katikati No. 2. matou na nga Rangatira me nga Tangata o te Tawera o Ngatipukenga no ratou nga ingoa e mau i raro nei a hei whakaatu tenei Pukapuka mo matou mo o matou whanaunga me o matou uri mo te tuhituhinga o o matou ingoa ki tenei pukapuka i raro i te ra e whiti nei kua whakarerea rawatia kua tino tukuna rawatia atu ki a Wikitoria Kuini o Ingarani ki ona uri ki nga Kingi ki nga Kuini o muri iho i a ia me ana me a ratou e whakarite ai hei whakaritenga mo nga Pauna moni E rima Rau (£500 . 0 . 0) kua utua mai ki a matou e Tiemi Make mo te Kuini (a e whakaaetia nei e matou te rironga mai o aua moni) ko taua wahi whenua katoa kei Tauranga ko Tauranga te ingoa o taua wahi whenua ko nga rohe kei raro i te Pukapuka nei e mau ana te korero whakahaere ko te mapi hoki o taua whenua kua apititia ki tenei. Me ona rakau me ona kowhatu me ona wai me ona awa nui me ona roto me ona awa ririki me nga mea katoa o taua whenua o runga ranei o raro ranei i te mata o taua whenua me o matou tikanga me o matou take me o matou paanga katoatanga ki taua wahi; Kia mau tonu ki a Kuini Wikitoria ki ona uri ki ana ranei e whakarite ai hei tino mau tonu ake tonu atu. A hei tohu mo to matou whakaaetanga ki nga tikanga katoa o tenei Pukapuka kua tuhituhia nei o matou ingoa me o matou tohu. A hei tohu hoki mo te whakaaetanga o te Kuini o Ingarani mo tana wahi ki nga tikanga katoa o tenei Pukapuka kua tuhia nei te ingoa o Tiemi Boundaries. Make Kaiwhakarite Whenua. Ko nga rohe enei o taua whenua ka timata i Ngakuriawhare, haere maro tonu ki te tihi o te Aroha auta rere tonu i runga i taua pae maunga tae noa ki Puwhenua, ka whati i kona haere maro tonu ki te matapuna o te Awa o Waimapu heke tonu i taua awa ki Whanganui-a-rakau, ka piki i te Tutu, ka heke ki Ngatoropeke, ka rere i te awa o Waimapu tae noa ki te moana a rere tonu i te tahataha Grants to Paroto and others. moana Ngakuriawhare te wahi i timata ai. Ka whakahokia atu ki a Paroto Tawhiorangi e rima tekau (50) eka, ki a Ruka Huritaupoki raua ko te Riritahi e rima tekau (50) eka, kotahi piihi whenua i te Taone i te Papa ki a Paroto Tawhiorangi, kotahi hoki piihi whenua i taua taone ki a Ruka Huritaupoki raua ko Te Riritahi.

paroto tawhiorangi1.
Paurini x tona tohu.
Ruka Huritaupoki.
Riritahi x tona tohu.
hone Ota Paurini.
Ko te ruruku.
Hihi Taua x tona tohu.
Ko Roki.
Hemi Korohua x tona tohu.
Hirini Ngawaka x tona tohu.
Manuera x tona tohu.
Ratene x tona tohu.
Hori Marino x tona tohu.
Pumipi te Pararewa x tona tohu.
Nikora.
nga kiore.
Papira x tona tohu.
ngati.

James Mackay, Jr.

Te kai titiro ki te tuhituhinga o nga ingoa—

Henare Pango, Pirihimana, Kei Taupo.

page 635 Kua riro mai i a matou i tenei te tekau ma wha o nga ra o Akuhata 1866, na Tiemi Make mo te Kuini, nga moni E rima Rau Pauna (£500) te utu whakarite mo te whenua kua whakahuatia ki roto ki tenei pukapuka.Receipt for £500.

paroto tawhiorangi.
Paurinix tona tohu.
Ruka Huritaupoki.

Kai titiro ki te utunga o nga moni—

Henare Pango, Pirihimana, Kei Taupo.