Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Parish Matata, Allotment 22, Bay of Plenty District

Parish Matata, Allotment 22, Bay of Plenty District.

1874. 20 November.Bay of Plenty DistrictTenei Pukapuka i tuhituhia i tenei Rua tekau o nga ra o Noema i te tau o to tatau. Ariki 1874 he Pukapuka tino hoko tino hoatu tino tuku whakaoti atu na matou na nga Parish Matata, Allotment 22. Rangatira me nga Tangata o Ngati Raukawa no ratou nga ingoa e mau i raro nei a hei whakaatu tenei Pukapuka mo matou mo o matou whanaunga me o matou uri mo te tuhituhinga o o mato u ingoa ki tenei pukapuka i raro i te ra e whiti nei kua whakarerea page 667rawatia kua tino tukuna rawatia atu ki a Wikitoria Kuini o Ingarani ki ona uri ki nga Kingi ki nga Kuini o inuri iho i a ia me ana me a ratou e whakarite ai hei whakariteriga mo nga pauna moni e toru ran e rua tekau kua utua mai ki a matou Receipt for £320. te Charles Oliver Bond Davis and Henry Walker Mitchell mo te Kuini (a e whakaaetia nei e matou te rironga mai o aua moni) ko taua wahi whenua katoa kei Te Awa-o-te-Atua ko nama 22 Parihi o Matata te ingoa o taua wahi whenua ko nga rohe-kei raro i te Pukapuka nei e mau ana te korero whakahaere ko te mapi hoki taua whenua kua apititia ki tenei. Me ona rakau me ona kowhatu me ona wai me ona awa irai me ona roto me ona awa ririki me nga mea katoa o taua whenua o runga ranei oraro ranei i te mata o taua whenua me o matou tikanga me o matou take me o matou paanga katoatanga ki taua wahi kia man tonu ki a Kuini Wikitoria ki ona uri ki ana ranei e whakarite ai he tino mau tonu ake tonu aku. A hei tohu mo to matou whakaaetanga ki nga tikanga katoa o tenei Pukapuka kua tuhituhia nei o matou ingoa me o matou tohu. A hei tohu hoki mo te whakaaetanga o te Kuini o Ingarani mo tana wahi ki nga tikanga katoa o tenei Pukapuka kua tuhia nei te ingoa o Charles Oliver Bond Davis and Henry Walker Mitchell ko nga rohe enei o taua whenua ka timata ite pito Hauauru ma raki o taua rota Boundaries. [2,047 acres.] nama rua tekau ma rua, takiwa o Matata, Kauniti o Rotorua, Koroni o Niu Tireni. Te rohe ki te tuaraki ko te rota nama rua tekau ma toru, e rua tekau ma tahi mano e wha rau e whitu tekau riniki haere i reira ka whiti i te Hua nui kotani rau kotahi te kau ma waru riniki haere i reira ki rota rua tekau ma toru kua kiia ake nei e iwa mano e iwa rau e rima tekau riniki whaka te marangai ki te awa o Tarawera, whaka te marangai ma tonga ko te rota nama tekau ma iwa tekau ma wha mano e rua rau e ono tekau riniki haere atu i reira ka whiti i te huanui kotahi rau e toru tekau ma toru riniki, haere atu i reira ko te rota tekau ma iwa kua kiia ake nei e wha mano e ono rau e rua tekau riniki whaka te tonga ko te Rotomahana rua tekau ma tahi me tekau ma rua, tekau ma rua mano e waru rau e ono tekau riniki whaka te hauauru ko te rota tekau ma rua kua kiia ake nei e whitu mano e ono rau e rua tekau riniki ko nga eka i te rinitanga e rua mano e wha tekau ma whitu.

Ko nga tangata i kite i te hoatutanga o nga moni me te tuhinga o nga ingoa—

Katehe Motunau.
Ihaia Motunau.
Matenga te Tiaki x his mark.
R. Pene Mahinui.
Wi Keepa Ngawhau.
Marino Te Waru.
Ani Tapihana.
Eruera te Riremutu.
Mate Weterure.
Te Rangi Kahotuai x his mark
Utiku.
Te Kura x tona tohu his mark.
Wi Parata.
Reupene Tutawheao x tonu tohu.
Raniera Tamata
Mahati te Kaiamo.
Hakopa Mowehi Kaki.
Paurimi te Toki x his mark.
Hori wana.
Arekatera te Wera (Puni).
Ma nati Motaimoha.
Pure Hakawa x tona tohu.
Whiripo Puni.
Ihaka Marino.
Ahitana Tunoke x his mark.
Tamihana x his mark.
Niri Pamiani.
Heni Tapihana.

Nga-kai titiro—

C. O. Davis.

Arekatera te Werar.
John C. Young

Licensed Interpreter, Auckland.