Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Rauroa Block, Awakino, Mokau District

Rauroa Block, Awakino, Mokau District.

Kia mohio ra nga tangata katoa ki enei Pukapuka no tenei ra no te toru tekau 30 o 1857. 30 July.Mokau District. nga ra o Hurae i te tau o to tatou Ariki kotahi mano e waru rau e rima tekau ma whitu 1857 Ko matou ko nga Rangatira Maori me nga Tangata Maori hoki o Nui Tireni e Rauroa. mau nei nga ingoa i raro nei hei Whakaritenga mo nga Pauna Moni e wha rau £400 takitahi kua utua mai ki a matou e te Rokena (John Rogan Esquire) mo te Kuini Wikitoria (a e whakaaetia nei e matou te rironga mai o aua moni) ko matou katoa ko ia Tangata ko ia Tangata a ko tenei Pukapuka te whakaaetanga ka Hoko nei ka Tuku nei ka Hoatu nei ki a Kuini Wikitoria ki ona Uri ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia me ana e hoatu ai taua Wahi Whenua katoa ko Rauroa.
Ka timata te rohe ki Rauroa ka rere ki Parekohatu kei Herangi ka ahu whakauta Boundaries. ki te mutunga mai o te ruri o Herangi te Kai ruri whenua ka haere i roto o te wai o Awakino ka tae ki te Ti ka puta ki Kiwihua ka rere tonu i roto o taua wai o Awakino ka tae ki Rauroa ka tutuki nga Rohe i reira. Me nga Tikanga katoa me nga Mea katoa o taua Whenua me te Tikanga me te Putake me te Panga me te Wahi me te Tononga o matou katoa o matou takitahi ranei e mau ake nei ki taua whenua—a hei mau tonu taua whenua me ona mea katoa ki a te Kuini me ana e hoatu ai mo ake tonu atu. A hei Tohu mo tenei Tukunga kua tuhia nei o matou Ingoa.

John Rogan.

x Takerei.
x Poihipi.
x Kerei.
Wetere.
Raihana.
x Te Aria.
x Nga Nehu.
page 630 x Paora.
x Wiari.
x Taniora.
x Rutu.
x Waitere.
x Hone.
x Mira.
x Watehina.
x Pehira.
x Kipiona.
x Rawiri.
x Manihera.
x Nuitone.
x Whakarata.
x Makarete.
x Herahana.
x Mihi Watara.
x Makuini.
x Mata.
x Te Kiepa.
x Tarati.
x Meri.
x Erana.

I tuhia i te aroaro o—

C. H. Schnackenberg.
Amy Schnackenberg.

Receipt for £400. Kua riro mai ki a matou i tenei ra i te toru tekau 30 o nga ra o Hurae i te tau o to tatou Ariki kotahi mano e waru rau e rima tekau ma whitu 1857 nga Pauna Moni E wha rau £400 takitahi Ko te utu tino whakaritenga tenei kua Whakahuatia ki te Pukapuka Tuku e mau i runga ake nei kia Utua mai ki a matou e te Rokena (John Rogan Esquire) mo te Kuini.

xTakerei.
xPoihipi.

I tuhia i te aroaro o—

C. H. Schnackenberg.
Amy Schnackenberg.