Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Te Haroto Block, Whaingaroa District

Te Haroto Block, Whaingaroa District.

Whare Tuhituhi o te Kai whakarite whenua,
Akarana, Mei 3, o nga ra 1854.

1854. 3 May.Whaingaroa District.Kua riro mai i a matou i a te Makarini nga pauna kotahi rau takitahi hei utu mo a matou wahi katoa i roto i te whenua i hokona i mua e te Raika ko ona rohe enei ka Te Haroto. timata ki Opotoro ka haere i roto i te awa Takapaunui te Mata a tonu atu ki tona Boundaries. mutunga i te pou i keria i te huarahi ki Aotea kei Matahahaia ka anga ki roto ka haere ki raro iho i te tihi o Tonganui ka puta ki raina ruri ki te Hue ka anga ki raro i roto i te awa o Mangakirikiri ka puta ki te awa o Waitetuna ka haere i roto i te awa o Waitetuna na ka rere i roto i te moana a tae noa ki Opotoro ki te wahi i timata ai nga rohe ko te Receipt for £100, first instalment. Haroto te wahi e tino utua ai i tenei moni ara te wahi katoa e whakapakeketia ana e matou ko te Watene ka oti i a matou te tino tuku rawa atu i tenei ra e witi nei ki a Wikitoria te Kuini o Ingarini ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia ake tonu atu.

Ka oti rawa taua whenua te tino whakarere pu ki nga Pakeha katahi ka tukua te rua o nga rau pauna kia tukua rawatia e matou e o matou whanaunga katoa i taua whenua me ona awa me ona rakau me ona kohatu me ona aha noa iho o taua whenua e whakaae ana hoki a te Makarini te rua o nga rau pauna takitahi hei whakamutu i nga utu katoa mo tenei whenua no te mea kua whakaaetia kua hokona e matou taua whenua katoa ki a te Raika mo te Kuini o Ingarangi ake tonu atu.

Koia matou ka tuhituhi i o matou ingoa i tenei ra i te toru o nga ra o Mei 1854.

Taniora Hone Kingi Eruini x, Hakopa, Ropati x, Pita Te Waka x, Paora x, Hopai x, Rora, Hamiora Hira x, Tamara, Hemi Matini, Ripeka x, Hone Pirihi x, Hemi Nero, pia x, Rihia x, Tamihana, Ruka, Hohepa, Hapati, Rihia, Te Tana, Te Tana x, Tamehana, Rawiri, Piripi.

Nga Kai titiro—

Na Hakopa Kai whakaako, Aotea.
John Grant Johnson, Sub Land Commissioner.
John P. Russell, Settler, Wangai Moana, Wairarapa.

E rongo koutou ki tetahi kupu mo tenei peia ki waho mo te mea kua whakapumautia e matou te kupu oati ki runga ki te Haroto kia kaua he raruraru. E 23 nga tangata i tukua tikatia ai a te Haroto Heoi ano. Ka mutu.

Na Hemi Matini.