Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Ramarama Block, Waikato District

Ramarama Block, Waikato District.

Ko te tuhituhinga o tenei pukapuka i te ra 10, o Huni (1846). Kotahi mano waru rau, 1846. 10 June.Waikato District. e wa tekau ma ono te wakaaetanga mo matou nga Rangatira me nga Ramarama. tangata o Ngatitamaoho te wakaaetanga ano hoki o te Kuini o Ingarani mona, na ko nga Rangatira me nga tangata o Ngatitamaoho nga tangata i te kainga e tuhituhia nei ki tenei pukapuka, na ka wakaae nei aua rangatira, me aua tangata ki te hoko i tenei whenua ki a Kuini Victoria hei utu mo nga moni e rua rau pauna, e toru nga kau me nga wakarawe mo nga kau e wha e wha nga hoiho, e toru nga nohoanga me nga paraire kotahi rau e rima tekau paraikete whatiangarua, kotahi terei kotahi rakuraku, kotahi parau, me nga wakarawe mo te kata ka hoatu nei ki nga rangatira me nga tangata, no konei, ka hoatu nei, ka tuku atu nei ki a Victoria te Kuini o Ingarani ki te Kingi, Kuini ranei o muri i a ia ake ake, i taua whenua me nga aha noa iho aha noa iho o tenei kainga ko ona rohe koia enei ko te rohe ki te Marangai Boundaries. he awa ko Hingaia te ingoa puta tonu ki Mangatawiri ki te tonga ko Waikato tae tonu atu ki te Rere ko te rohe ki te Hauauru e tutaki ana ki te rohe o Pukekohe a marere noa ki Watapaka ko te rohe o te taha wakararo ko Manukau tae tonu atu ki te kouru o Papakura kua tuhituhia te ahua o te oneone ki tua nei.

Tirohia o matou ingoa me o matou tohu.

Ko te tohu o—

Wiremu Weteri x his mark.
Wiremu Wata.
Matiu te Oranga.
Epiha Putini.
Tamati Hapimana.
Aperahama.
Teraipina.

I tuhituhia nga ingoa me nga tohu o enei
tangata i te tirohanga o—

C. H. McIntosh, Chief Clerk in the Surveyor's Office.
J. B. O'Mealy, Surveyor, Auckland.
Rihari.

Kua riro mai i a matou nga mea katoa kua tuhituhia nei ki roto ki tenei pukapuka koia enei E rua rau pauna moni, e toru nga kau me nga wakarawe mo nga kau e1846. 30 November.Receipt for money and goods. wa, e wha nga Hoiho e toru nga nohoanga me nga paraire kotahi rau e rima tekau Paraikete whatiangarua kotahi Terei Kotahi rakuraku kotahi parau me nga whakarawe mo te kata. Koia matou ka tuhitubi nei i o matou ingoa i tenei ra 30, o Novema 1846 i te tau o to tatou Ariki kotahi mano, waru rau, wa tekau ma ono.

Ko te tohu o—

Wiremu Weteri x his mark.
Taraipina.
Epiha Putini.
Aperahama.
Tamati Hapimana.

I te tirohanga o—

C. H. McIntosh, Chief Clerk in the Survey Office.
J. B. O'Mealy, Surveyor, Auckland.
Rihari.