Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Piako Block, Piako District

Piako Block, Piako District.

Tenei pukapuka tuku whenua e tuhituhia nei i tenei ra i te tekau ma ono 16 o nga ra 1857. 16 November.Piako District. o Nowema i te tau o To Tatou Ariki Kotahi mano e waru rau e rima tekau ma whitu Piako. 1857 He Pukapuka tino whakaae pono na matou na nga Rangatira me nga Tangata katoa o Ngatipaoa e mau nei nga ingoa ki tenei pukapuka mo matou mo o matou whanaunga me o matou uri katoa e whanau i muri iho i a matou kia Hokona kia tino tukua rawatia tetahi wahi o to matou whenua ki a Wikitoria te Kuini o Ingariai ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia ake tonu atu. Ko nga rohe enei ka timata te rohe Boundaries. ki Hou Kotuku ka haere maro tonu ki te Pokeka ka whati ka haere ki Waikaka ka whiti ka haere Perepangongo te Pukatea Manutahi Te Arotohua Pouriuri, ka whiti, Ohinewhero, Ohinekana, Te Maioro Hui Kareti, Te Rapaki ka whati, ka haere Te Reatuna, Tawatukimata, Te Araeriri, ka tutaki ki te awa o Piako ko te awa o Piako te Rohe puta noa ki te Riu o Hauraki, ko te Riu o Hauraki te rohe ka haere ka whati ka haere Tunawhakahara, Kahuitara, Ahimoriro Otaki Rangaetara, Tauwhiti, ka whati ka haere Te Taheke To Tahora, Te Mangaenga, Te Pukeiti ka whati ka haer Pukehinau, Puketi Te Ranga, Te Maere, Waiti, ka whiti ka haere Te Paiaka, Matawai Tokerao, Waipapa, Mangahuna ka whati ka haere ki te Pa o Aranga, ka whati ka heke atu ki Te Weiti, ko te Weiti te rohe puta noa ki te awa o Mangawara, ko te awa te rohe ka whiti ki te heketanga atu i Puketapu ka haere i reira a Pokongawha, Te Aroaro, Pukohai, Ngararapapa, ka whati ka haere Omatiti, Kawau, Toheroa, Nga Pahau, Puketionga, ka whai ki te taukaka puta noa ki te Pahua, ka heke atu ki Owharuru ka whiti ka piki ki Okaraua ka heke te Riri o te Konga Okotare, heke tonu atu ki Mangawhero, ka piki ka heke maro tonu atu ki te repo ka hono tonu atu ki Hou Kotuku. Ko nga wahi i mahue ki waho ki te taha ki te repo ka riro mai me nga wahi repo i tapoko ki roto engari te wahi tapu ki te Paeroa me te wahi i rere ki waho ki Waiparera Reserves excepted. mo nga tangata Maori. Heoi ano puta noa ki Pouriuri kei reira ko te ara ruri tonu te rohe.
A e whakaae ana hoki matou kia haere te Ara nui i runga i to matou whenua ka Right of road ceded From Whatitokarua. timata i Whatitokarua ara i te Tauranga, a haere atu ki te whenua kua tukua nei e matou. A mo to matou whakaaetanga kia tino tukua rawatia tenei wahi o to matou kainga e whakaae ana a Wikitoria te Kuini o Ingarini mona kia utua mai to matou nei whenua ki nga pauna moni kotahi mano e rima rau e iwa tekau £1590, takitahi. Ko Price of block, £1,590. etahi o aua moni kua riro mai ki a matou i mua koia enei. No te rua tekau (20) o Mei i te tau 1854 nga pauna moni e toru tekau (£30) takitahi. No te tekau ma wha (14) o Payments already received: Hune i te tau 1854, Nga pauna moni kotahi ran (£100) takitahi no te rua tekau ma tahi (21) o Hune i te tau 1854 nga pauna moni kotahi rau e rima tekau (£150) takitahi.
20 May, 1854£30
14 June "100
21 " "150
10 July "100
5 Aug. "210
£590
No te tekau (10) o Hurae i te tau 1854 nga pauna moni kotahi rau (£100) takitahi. No te rima (5) o Akuhata i te tau 1854, nga pauna moni e rua rau kotahi tekau (£210) takitahi.

Heoi ra kua oti i a matou te Hurihuri te Mihi te Poroporoaki te tino Tuku rawa atu i tenei kainga o a matou Tupuna tuku iho ki a matou me ona awa me ona Roto me ona wai me ona Maunga, me ona rakau, me ona kowhatu me ona Otaota me ona Wahi parae me ona Ngaherehere me ona wahi ataahua me ona wahi kino me nga mea katoa kei runga ranei o te whenua kei raro ranei o te whenua me nga aha noa iho o taua whenua kua tukua katoatia atu e matou i tenei ra e whiti nei hei whenua pumau tonu iho ki a Wikitoria te Kuini o Ingarini ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia a ake tonu atu. A mo to matou whakaaetanga i tenei Ra ki nga Tikanga katoa o roto i tenei Pukapuka ka tuhia iho to matou ingoa me o matou Tohu.

A mo te whakaaetanga o te Kuini o Ingarini mona ki nga Tikanga katoa o roto i tenei Pukapuka ka tuhia iho te ingoa o te Makarini (Donald McLean, Esquire) te tino kai whakarite whenua o te Kawana o Niu Tireni.

(Sd.) Donald Mclean, Commissioner.

Te Wi Matete.
Tipa x his mark.
Rawiri Takurua.
Poihipi x his mark.
Te Rangituatea.
Hoera Whareponga.
Penehamine te Hikaiti.
Mohi Harau x his mark.
Wikiriwhi.
Hira Haua x his mark.
Timoti.
Mautara.
Wata.
Rota te Hotuiti x his mark.
Ria.
Parawera.
Pita Tamakeu x hia mark.
Honi te Kuti.
Te Ruinga.
TeHira.
Motuihe x his mark.
Raniera Roria x his mark.

I tuhia i te Aroaro o enei Kaititiro—

(Sd.) John Rogan, Auckland.
Wm. B. Baker.
James Fulloon.
John Hobbs.

page 556