Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Te Tawa Block (Second Instalment), Piako District

Te Tawa Block (Second Instalment), Piako District.

1855. 16 August.Piako District.Tenei pukapuka e tuhituhia nei i tenei ra i te tekau ma ono (16) o nga ra o Akuhata i te tau o to tatou Ariki kotahi mano e waru rau e rima tekau ina rima (1855) He pukapuka Te Tawa. tino whakaae pono na matou na nga Rangatira me nga tangata o Ngatihaoa e mau nei nga ingoa ki tenei pukapuka kia hokona kia tino tukua rawatia tetahi wahi o to matou kainga ki Piako ki a Wikitoria te Kuini o Ingarani ki nga Kingi Kuini ranei o muri iho i a ia ake tonu atu.
Boundaries. Ka timata te rohe ki te Tawa ka rere ki Waihohonu ka rere i runga i te ruritanga o matou tahi ko Kapene Hiira (Heale) puta noa ki Tatawa rere tonu ki Waikahua tae noa ki Mangapirita rere noa Taumata tae atu ki te taha o Maungare rere noa ki Pukiekie tae ana ki te rohe i uta tata atu o te Huruhuru ka rere i taua rohe puta noa ki Waipapa haere ki Mangarewa tae atu ki Onewhero ka whiti i Maungataparu ka tae ki Mangahauinia ka rere i reira i te wai o Mangahaumia te rohe tutaki noa ki te Tawa.
A mo to matou tino whakaae pono kia hokona kia tino tukua rawatia tenei wahi o to matou kainga kua oti nei nga rohe te korero ki tenei pukapuka e whakaae ana a
Received:
1Aug., 1854£100
16 " 1855200
£300
Wikitoria te Kuini o Ingarani mona kia utu i a matou ki nga pauna moni e toru rau takitahi (£300) Kotahi rau o aua moni kua riro mai ki a matou i te tahi o nga ra o Akuhata i te tau 1854. Ko nga rau e rua i toe kua homai ki o matou ringaringa i tenei ra e te Makarini.

A mo te otinga rawatanga o tenei whenua ki a te Kuini i tenei ra e whiti nei ka tuhia iho to matou ingoa me to matou whakaaetanga pono ki nga korerotanga o tenei pukapuka.

E whakaae ana a Pirihi—

Apirahama.
Nganana x.
Henare x.
Irihia x.
Makomako x.
Matawhaura x.
Reupene x.
Rore x.
Tupara x.
Wharerauhe x.
Ihumakanira x.
Mata Mipoti x her mark.

Nga Kai Titiro ki enei homaitanga me enei tuhinga ingoa—

Theoph. Heale, Surveyor, Auckland.
Joseph Newman, Land Agent, Auckland.
John Hobbs,