Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Land Purchases in the North Island of New Zealand: Volume One

Waikiekie Block, Mangonui District

page 2

Waikiekie Block, Mangonui District.

1850. 3 May.Mangonui District.Kote tuhituhinga o tenei pukapuka i te ra o Mei te Tua toru o te tau o to tatou Waikiekie. Ariki kotahi mano waru rau e rima tekau ka whakaae ahau a Nopera Panakareau Rangatira o Wikitoria kia tukua atu ma te Kuini o Ingarani mona Waikiekie i Mangonui E toru te kau ma rua Ekara nui atu nohi nohi iho ra nei ko nga Utu enei i hokoa ai taua whenua ki a Kuini Victoria E rima Pauna i hoatu nei e Te Waiti e te Kaiwakawa o Mangonui nokonei ka tukua atu nei ki a Victoria ki a te Kuini o Ingarani, Boundaries. [32 acres.] ki te Kingi, Kuini ranei o muri i a ia ake, ake, ake, taua whenua me nga aha noa iho, aha noa iho o tenei kainga, ko ona rohe koia enei Ko te kaha ki te Nota kei te Awa o Mangonui kotahi mano e ono rau e rima te kau kopenunga mekameka (1650) e hono ana ki te whenua o Bergham raua ko Murphy e wha rau kotahi te kau kopenunga mekameka (410) a kotahi mano kotahi rau e ono te kau kopenunga mekameka (1160) Na e hono ana ki te whenua o Thomas raua ko Phillips. Ki te Ita, ki te Hauta Ita E toru rau e ono te kau kopenunga mekameka (360), e hono ana ki te whenua o te Kuini E whitu rau e wha te kau kopenunga mekameka (740) e hono ana ki te whenua o Bergham raua ko Murphy e rua mano e waru rau e rima to kau kopenunga mekameka (2850). Na e hono ana te taha ki te Weta ki te whenua o Butler e rua mano e toru rau kopenunga mekameka (2300) e hono ana ki te whenua o Flavell kotahi mano e rua rau e rima te kau kopenunga mekameka (1250) a kotahi mano kotahi rau e rima te kau kopenunga mekameka (1150) a kotahi, mano e ono rau kopenunga mekameka (1600) a ki te taha o te awa o Mangonui e rima rau e rima te kau kopenunga mekameka, A ko te wahi i waiho ma Nopera e rua te kau ma waru iari te whanui te roa. Whaihoki ka Other interests surrendered. whakaaro ahau ki nga Pauna E rima kua riro mai i a hau mo tenei kainga kua oti nei te tuhituhi ka whakarerea ea hau taku paanga katoa ki te whenua katoa ki te taha Nota o te rohe anga atu i te "Rere" ki te po o Bergham ra te ara o Taipa tae noa ki te Rua Karamea marere noa ki tatahi ki te Tai pari—kua tuhituhia te ahua o te oneone ki tua nei. Tirohia.

Nopera Panakareau x.

I te aroaro o—

Chas. Maxwell.
Wm. Butler.
Karipa.

Receipt for £5. Kua riro mai i a hau i a Nopera Panakareau i a te Waiti nga Pauna e rima kua tuhituhia nei ki roto ki tenei pukapuka; ka tuhituni nei ahau i toku ingoa i tenei ra i te Toru o Mei i te tau o to tatou Ariki, kotahi mano waru rau e rima te kau.

Nopera Panakareau x.

I te aroaro o—

Chas. Maxwell.
Wm. Butler.
Karipa.