Salient: Victoria University of Wellington Students' Newspaper. Vol. 32, No. 12. 1969.
Student Representation
Student Representation
Student representatives on committees of the University Administration will be asked to report results of their meetings to Students' Association executive.
University Council:
Mr. D. A. Shand (One position to be filled)
Committees of University Council:
1. Standing Committee: Mr. J. J. McGrath.
2. Ceremonial Committee: Miss R. Booth, Mr. A. Bradshaw.
3. Standing Committee on Halls of Residence: Mr J. J. McGrath.
4. Standing Committee for Purchase of Works of Art: Miss H. McGrath.
5. Weir House Council: President Weir House Association.
6. University Appointments Board: Mr C. P. Curry Mr P. Cullen.
7. Joint Committee on Honorary Degrees: Mr H. Rennie.
8. Student Accommodation Advisory Committee: Miss S. Cederman, Mr G. P. Curry.
9. Boyd-Wilson Field Allocation Committee: Mr D. Howman.
10. Student Union Building Planning Committee: Mr D. White, Mr G. P. Curry, Mr J. Wild.
11. Student Union Management Committee: Mr G. P. Curry (Chair). Mr D. A. Shand, Mr J. McGrath, Mr D. While, Miss K. Phillips, Miss M. Bryson, Mr S. Arnold, Mr J. Wild.
Sub-Committees of Student Union Management Committee: Mr G. P. Curry
A. Dining Room Sub-Committee: Mr J. Wild.
B. Furnishing & Decorating Sub-Committee: Mr J. Wild (Chair), Miss M. Bryson, Mr S. Arnold.
Professorial Board:
Mr G. P. Curry, Miss C. M. McGrath, Mr P. R. Kyle.
Committees of Professorial Board:
1 Committee on University Entrance, Bursaries and Entrance Scholarships: Miss M. Bryson.
2. Committee on Interdisciplinary activities: Mr D. G. Kember, Mr T. Hurst, Mr G. P. Curry.
3. Library Advisory Committee: Mr K. F. McCaffery, Mr P. Duignan.
4. Teaching Aids Committee: Mr. R. Redder.
5. Timetable Committee: Appointment pending.
6. Enrolment Committee (ad hoc): Miss M. Bryson.
Joint Committee (University Council, Professorial Board and Students' Association): Miss C. M. McGrath, Miss M. M Bryson, Mr D. J. White, Mr J. Lenart, Mr J. J. McGrath*.
* denotes Council representative.
Faculty and Departmental Committees:
1. Faculty of Arts: Mr B. Evans, Mr J. Boyes.
2. Faculty of Languages and Literature: Miss S. Fordyce, Mr A. Chapman.
3. Faculty of Law: three representatives (arranged by Law Faculty Club).
4. Faculty of Commerce and Administration: 3 appointments pending.
5. Faculty of Science: No representative yet.
6. Department of Information Science: 2 appointments pending.