Number One; or, The Way of the World
Church of England
Church of England.
- Bishop of Sydney and Metropolitan of
- Australasia—Right Revd. Frederick Barker, D.D.
- Dean and Archdeacon of Cumberland— Very Rev. Wm. Macq. Cowper, M.A.
- Canons of St. Andrew's Cathedral— Rev. Wm. H. Walsh, M.A.; Rev. Robert Allwood, B.A.
- Chaplains to the Bishop of Sydney— Rev. Robert Allwood, B.A, and Rev. Edward Synge, MA.
Clergy List of the Diocese of Sydney.
- St. Philip's—W. M. Cooper, M.A., Dean; G. H. Moreton, curate
- Christ's Church—Wm. Horatio Walsh, M.A., (Canon)
- St. Andrew's—George King, M.A.
- Holy Trinity—E. Rogers
- Redfern—A. H. Stephens, B.A.
- Balmain—W. Stack, B.A.
- St. Mark's, Alexandria—G.W. Richard-son
- Darlinghurst—Thomas Hayden, B.A.
- Surry Hills—H. S. King, B.A.
- North Shore and Lane Cove—W. B. Clarke, M.A.
- St.Peter's, Cook's River—E.J.Nixon, B.A.
- Camperdown—C. C. Kemp
- Bishopsthorpe, Glebe—W.Drake, M.A.
- Ashfield—T. H. Wilkinson
- Enfield and Burwood—M. D. Meares
- Cockatoo Gaol and Chaplain to Immi-grants—P. P. Agnew
- Paddington—E. Synge, M.A.
- Pyrmont—J. D. Brennan
- J. A. Burke, Head Master St. Philip's Grammar School
Country Districts.
- Albury—Rev. R. Potter, B.A.
- Appin and Bargo District—H. D. D. Sparling, B.A.
- Araluen—C. H. Rich
- Abercrombie—T. Kemins
- Bathurst—Thomas Sharpe, M.A.; G. M. Fox, curate
- Berrima and Bong—James Samuel Hassell
- Bombala—E. Ford, B.A.
- Braidwood—James Allan
- Bungonia—E. B. Proctor
- Camden, Oaks, and Picton District— H. Tingcombe
- Canberry—G. P. Smith, M.A.
- Campbelltown—Edw. Smith, B.A.
- Carcoar—J. A. Boustell, B.A.
- Cobbity and Narellan—Thomas Hassell, M.A. (Colonial Chaplain)
- Collector—D. P. M. Hulbert
- Cooma and Maneroo District—T. Druitt
- Dapto—W. M. Simpson, M.A.
- Denham Court and Cabramatta—G. N. Woodd, B.A.
- Deniliquin—Ralph Barker
- Eden—William Allworth
- Emu, Castlereagh and Agnes Bank— T. W. Unwin
- Gundagai and Wagga Wagga—R. W. Young, Deacon
- Goulburn—William Sowerby; Curate, R. Leigh
- Hunter's Hill—A. H. Bull, M.A.'
- Hartley—John Troughton
- Jamberoo—P. J. Smith
- Kelso and O'Connell Plains—M. Lisle
- Kiama & Geringong—F. Ashwin, B.A.
- Liverpool—W. Hodgson, Principal of Moore College
- Ditto—Chas. E. D. Prindle, Incumbent of Holdsworthy
- Louisa Creek—W. Coombes
- Moruya—David Evans Jones, M.A.
- Mudgee—James Gunther
- Mulgoa & Greendale—G., Yidal, B.A.
- Orange—Robert H. Mayne
- Parramatta—W.F. Gore, B.A.; R. L. King, B.A.; Frederick Armitage. M.A. (Head Master King's School)
- Pennant Hills, Dooral & Castle Hill-Arthur Douglas
- Penrith & South Creek—Elijah Smithpage xlix
- Pitt Town and Wilberforce—Thomas Wilson, B.A.
- Prospect and Seven Hills, T. Donkin, B.D.
- Queanbeyan and Bungendore—Alberto Dias Soares
- Richmond and Currajong—John Elder
- Ryde—George Edward Turner, S.C.L.
- Sofala—H. A. Palmer
- Sutton Forest—Thomas Horton
- Tumut District—"William Fox
- Ulladulla and Shoalhaven—John Steele
- Wellington Valley District—H. De
- Lisle; H. Garvin, B.A.
- Windsor and Clydesdale—H. T. Styles, M.A.
- Wollongong—Thomas Campbell Ewing Yass—Archdeacon Synge
- Registrar of the Diocese—Jas. Norton, Esq, Elizabeth-street, Sydney
- Secretary to the Bishop and Deputy Registrar— Mr. H. K. James, office, King-street, Sydney
Diocese of Newcastle.
- Bishop of Newcastle—The Right Rev. William Tyrrell, D.D. Canons of the Cathedral, Newcastle.
- Rev. C. P. N. Wilton, senior Chaplain; Rev. G. K. Rusden; Rev. K. Boodle, Examining Chaplain
- Black Creek and Lochinvar—L. Tyrrell
- Brisbane—E. K. Yeatman; B. E. Shaw
- Brisbane Water—A. Glennie
- Clarence River—A. E. Selwyn
- Darling Downs—B. Gunnie
- Hexham—R. T. Bolton
- Jerry's Plains—J. Cooper
- Liverpool Plains—E. Williams
- Lower Hawkesbury—R. J. Boulton
- Maitland, West, St. Mary's—R. Chap-man
- Maitland St. Paul's—J. R. Thackeray
- Maitland East—J. A. Greaves
- Morpeth—R. G. Boodle (Canon)
- Murrurundi, St. Paul's—J. J. Nash
- Muswellbrook—J. A. Greeves
- Newcastle—C. P. N Wilton
- Newcastle St. John's—L. H. Rumsey
- New England—S. Hungerford
- Patterson—F. W. Adams
- Port Macquarie—T. O'Reilly
- Raymond Terrace—J. R. Bloomfield
- Scone—Coles Child
- Singleton—J. Blackwood
- Stroud—S. Simm
- Warialda—F. R. Kemp
- Wide Bay—E. Postlethwaite
- William River—Arthur Wayn
- Wollombi—J. F. R. Whinfield