Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Reports of the Native Affairs Committee, 1877.

[Translation.] — Ko te Kupu a te Komiti mo runga i te Pukapuka-inoi a Renata Kawepo me ona hoa 1,022, I Te Pukapuka-inoi Hoki a Watene te Koau me ona hoa e 224

[Translation.]
Ko te Kupu a te Komiti mo runga i te Pukapuka-inoi a Renata Kawepo me ona hoa 1,022, I Te Pukapuka-inoi Hoki a Watene te Koau me ona hoa e 224.

E whakaatu mai ana nga kai-inoi i to ratou whakaaro he maha nga mate mo te iwi Maori kei roto i nga ritenga o Te Ture Kooti Whenua Maori e takoto mai nei i te aroaro o te Whare mehemea ka whakatuturutia hei Ture; a e whakaatu mai ana ratou i nga rarangi i kitea ai e ratou te tino kino, a e inoi ana ratou kia kaua e kaikatia te whakamana i taua Ture kia kaua hoki e whakamana i te mea kahore e ata whiriwhiria rawatia e te Whare.

Kua whakahaua ahau kia ki penei atu ki te Whare:—

Notemea kei te aroaro o te Whare te Ture Kooti Whenua Maori e whakahuatia ana i roto i te pukapuka-inoi e tino whakaaro ana te Komiti ka ata whiriwhiria e te Runanga nga kupu whakahe me nga kupu tohutohu o te pukapuka-inoi.

John Bryce,
Tumuaki.

Akuhata 16, 1877.