Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Proceedings of the Third Kotahitanga Parliament, April to May 1894

Pakirikiri Mei 7, 1894

10 a.m.

Pakirikiri Mei 7, 1894.

Ka puare te Whare.

Hei ra tenei e noho ai te Pika a H. Tomoana, Ki runga i toona tuuru.

Pika.—E kapi ana te koramu onga mema,. e ahei ana me noho te whare. A, mehemea he motini kei nga mema i tenei wa, me tuku mai. Karena Kiwa. Motini No. 14.

page 43

Wi Pere.—Ka tu ka mea: Kote waahi tuatahi hei korero tanga maaku kia koutou, kote tono ate Arawa i te Tiriti kia tu ki Rotorua, mo ate tau 1895 e haere mai, nei. Heoi, kua oti tenei take ki waho kite marae nei, e whakaoti ai. A, ite mea kua rite i tenei ra te kupu mo taua take. Ka mutu taku korero mo tenei take. E rua rawa rangi ka oti taku pire i te Iwi nei, te mahi, a kua oti inaianei. A, ka tukua atu o ahau inaianei ma nga whare e rua nei e whakaae.

Kiharoa.—Hei to matou, taenga kite kainga ka noho matou katahi ka mohiotia. A, e whakapai atu ana ahau mote tukunga mai. E tika ana to kupu mote haina, a, e tatari ana hoki ahau, ara, matou kia riro ia matou tenei hui.

Tupara.—E whakaao ana au ki o korero e Wi Pere, otira, taku kupu ko koe ano taku turu mo taua Tiriti ka riro nei i ahau, Heoi kote mea nui, kua riro nei i ahau te Tiriti, a, kei taku taenga kia te Arawa te mohiotia ai, te ra, mete takiwa:

W. Katene.—E tino whakapai ana ahau ki enei korero kua, whakapuakina mai nei e Wi Pere.

Timi Waata.—He whakapai, engari, kia tae ra ano to Tiriti, ka haina notemea, e kore e taea e matou te takahi nga korero anga Rangatira ote Arawa. Note tau 1892 i homai ai e H. Tomoana ki ahau he mea kirimiua i tu te hui ki maketu, a, nekehia ana te haina.

H. Tomoana.—E pakeke ana ahau mo tenei take, mo te haina e pai ana ete Arawa, ko taku, ka tu ano te waahi kia koe kote taonga kua tukua atu, a, kua riro ia koe, heoi ano.

N. Puhura.—E, tautoko ana ahau, i enei korero katoa.

H. Heke.—Mote kupu ate arawa, mote haina ate Arawa i konei inaianei, ko taku mohio kaore he raruraru e pa ki etahi atu o koutou ite ngaro atu. Note mea, e kore rawa tatou e mohio ki nga mea onga ra, kei te haere mai. He take tenei kei te pepa no te nupepa, e rite ana me tupato tatou inaianei, e kore e mohiotia nga he e haere mai nei.

Peni Te Ua.—E tautoko ana i ta Wi Pere, Wikatene, H. Heke. E penei ana ahau, me haina hiohoro ate Arawa. Aianei, kaua e, taria kia tae ra ano te Tiriti nei, ka haina ai koutou.

H. Heke.—Ka panui ite Pire a Wi Pere.

page 44

Tiamana.—Katu ka mea: Ka nekehia te Whare mo apopo a 10 a.m 8. [unclear: 5. 94.]