Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Reports of meetings on Māori Church matters, 1872-1888

Nga Mahi A Te Hui o Te Hahi Maori O Te Atirikonatanga o Te Waimate I Te Pihopatanga o Akarana. I Noho Ki Kaikohe i a Hanuere 16, 17, 1878

page break

Title Page

Nga Mahi
A Te
Hui o Te Hahi Maori
O Te Atirikonatanga o
Te Waimate

I Te Pihopatanga o Akarana.
I Noho Ki Kaikohe i a Hanuere 16, 17, 1878.

Auckland: William Atkin, Church and General Printer, High Street. 1878.

page break

Nga Tangata o Te Minenga Tautahi o Te Hui Tuawh o Te Hahi Maori o Te Atirikonatanga o Te Waimate i Te Pihopatanga o Akarana.

Ko te Pihoha o Akarana te Upoko.
Nga Minita.

Ven. E. B. Karaka, Atirikona o te Waimate.
Rev. J. Matiu Kaitaia.
Rev. Piripi K. Patiki Hokianga.
Rev. Renata W. Tangata Oruru.
Rev. F. T. Peka Kaipara.
Rev. Rupene Paerata Parengarenga.
Rev. Hare Peka Taua Waimate.
Rev. Meinata te Haara Paihia.
Rev. Matiu Kapa Kaikohe.
Rev. Arekahanara Whareumu Whangarei.
Rev. Reihana Kamiti Ahipara.

Nga Mangai Reimana.

Hare Napia. Waimate.
Akuhata Haki Kaikohe.
Ihaka te Tai Paihia.
Himiona Taura Kawa Kawa.
Tamati Poa. Mangakahia.
Riwi Taikawa Whangarei
Pehimana Ngawhare Whangarei
Rauna te Takanga Kaitaia.
Heiwari Tauawatea Ahipara.
Hemi Taitimu Parengarenga.
Te Kingi Waiaua Oruru.
Eparaima Tohuora Hokianga.
Ihaka Peneti Waimamaku.
Peneamine Tikinui Kaihu.
Eruini te Puru Parirauewha.
Hohepa Waoku Whangaroa.
page break

I mine te Hui o te Hahi Maori o te Atirikonatanga o te Waimate ki te Whare-karakia i Kaikohe, i a Hanuere 16, 1878. E rua rau nga tangata ki te karakia, e toru tekau ma rima i tango i te Hapa a te Ariki. Ko nga ohaohatanga £2 18s. 4d. i tukua hei apiti i nga moni utu i te perehitanga i nga mahi a te Hui. Muri iho i te karakia ka noho te Hui o te Hahi. Ka mutu ia te Pihopa te inoi mo te Hui, ka karangarangatia e ia nga ingoa o nga minita me nga mangai reimana; a ka kiia e ia he Hui e rite ana ki ta te ture i whakatakoto ai. Ko nga korero ena a te Pihopa ki te Hui.

E hari ana toku ngakau noku ka tae mai hei Upoko mo tenei Hui. He raruraru noku te tae ai au ki te Hui i mine ki Kaitaia i te tau kua pahure nei. Ekore au e pai kia ngaro atu au i nga Hui e rua; hei tino aitua i pa mai ki au, katahi au ka noho atu.

Me mātua korero ahau i te mate nui kua pa mai ki te Hahi i te tau kua huri nei. E mamae nei ano o tatou ngakau ina maharatia taua aitua, he mate e kitea ana e nga tangata katoa o tenei Hui. Kua ngaro atu i o tatou kanohi to tatou hoa minita a Rev. Matiu Taupaki, ko ia tetahi o nga tino tangata o to tatou Hui. I nga tau maha kua pahure nei, kahore he mate i penei te nui; otira ehara i te mea e kore rawa atu ana nga tangata e mate ana i roto i te Ariki. Kahore nga Karaipiture tapu i whakaatu mai e pehea ana ranei nga mahi o a tatou hoa i te takiwa o te ra i mate ai tae noa ki te ra nui o te Whakawa. Ko wai ka matau? Tenei pea ratou te mahara mai ana ano ki nga mahi o a ratou hoa i mahue nei ki te ao, me te inoi ano ki te Matau mo tatou. Ahakoa tangohia atu e te Atua ana pononga ki a ia noho ai, e taea ano e ia te mea kia hira atu te whai huatanga o a ratou tikanga pai i waiho iho ai. Tenei nga tikanga o Matiu i kite ai ahau hei tauira mo te Hahi o tenei Atirikonatanga (1) Ko tana ngakau whakaiti i a ia, (2) Ko tana whakaro kore ki a ia ake, (3) Ko te anganga tonutanga o tana ngakau ki nga mea o te Wairua. E mea ana a Ihu Karaiti, "Ka koa te hunga ngakau māhaki." Ma te hunga ngakau māhaki ka riro mai ai nga ngakau o te katoa ki te Atua. Ki te kahore hoki taua ngakau māhaki e kore rawa ta tatou mahi e whai tikanga. He tangata a Matiu i arohaina nuitia e nga Pakeha me nga Maori o te takiwa o tona minitatanga. E mea ana te Karaipiture "Kotahi ano te toto i hanga e te Atua nga iwi katoa o nga tangata hei noho i te mata o te whenua" Mahi xvii. 26. I kitea ki a Matiu page 4te kotahitanga o te wairua o te hunga kua hanga houtia e te Atua i roto ia Karaiti-Ihu, ahakoa Pakeha ahakoa Maori. Na ko tenei; "ahakoa mate ia e korero ana ano ia" ki a tatou. Ka mutu ki a Matiu.

Ahakoa e ahua ora ana taku ngakau i au e kite nei i te tokomahatanga o nga minita Maori e noho nei, kahore ano taku hiahia kia ata rite noa. E matau ana hoki ahau kahore ano etahi o nga hapu nui o tenei atirikonatanga i tu noa i te minita. Ma te tokomahaianga o nga minita ka kake ai te mahi o te Hahi. Ka whakapirititia nga rikona tokorima a te Ratapu e haere ake nei ki te Waimate.

Tenei te take i kore ai ahau i tae ki te Hui kua pahure nei, he haerenga noku ki te Hinota Nui, ara, ki te Runanga nui hei whakatakoto tikanga mo te Hahi o Niu Tireni. Kotahi nohoanga i nga tau e toru. Nga tangata o taua Hinota, ko nga Pihopa toko ono o Niu Tireni, Ko te Pihopa o Meranihia, me nga minita whiriwhiri, me nga reimana whiriwhiri o ia Pihopatanga o ia Pihopatanga. Kahore ano i nui te mahi o taua Hinota mo te taha ki te Hahi Maori, otira e kakama ano ki te whakatakoto tikanga ina whai mahi. Kua takoto te tikanga o te Hinota Nui kia rehitatia nga tane kua rua nei tekau ma tahi o ratou tau, a ma aua tangata, ahakoa Pakeha ahakoa Maori, e pooti nga mangai reimana mo te Hinota Nui me nga Hinota Pihopatanga. Me mātua tuhi to ratou whakāturanga he tangata ratou no te Hahi o Ingarani i Niu Tireni, katahi ka rehitatia. Ko Pepuere o ia tau o ia tau te marama kua whakaritea e te Hinota hei rehitatanga i nga ingoa.

E whakawhetai ana ahau ki nga kai-karakia o ia Kāinga, o ia Kāinga, mo te ū o ratou ki ta ratou mahi. Ki te kahore hoki nga kai-karakia hei whakakapi i te turanga o nga minita he maha noa atu nga kāinga e noho karakia kore.

E hari ana ahau i te mea kua taea te £200 e nga tangata o Parengarenga hei hanga whare-karakia ma ratou ki te Kao. E aroha ana ahau ki a Rev. Rupene Paerata mo te tawhiti atu o tona Kāinga i nga hoa minita. Me ngawari hoki tona iwi ki a ia.

Kei tawhiti te mahi a Rev. J. Matiu o Kaitaia ki te rapu, ki te whakaako, i nga tangata mo te mahi minita, inahoki he tamariki nana te tokomahatanga o nga minita o tenei Atirikonatanga. Ma te tika o te whakahaere o aua minita, ara o ana tamariki, ka whai haringa ngakau ia i tona koroheketanga. Kua puta te kupu ki a Rev. Renata Tangata kia haerēre ia ki te tirotiro i nga tangata o Mangamuka. E pouri ana au mo te kore minita mo Waimamaku, otira ekore pea e roa ka whakaritea he minita mo reira hui ki Taita. Ma Rev. Matiu Kapa, minita o Kaikohe, e tirotiro a Waimamaku i nga koata katoa, a ko Rev. page 5Piripi Patiki hoki e haere ki reira i etahi taima. Ko Rev. Meinata te Haara kei Paihia hei whakakapi i te turanga o to tatou hoa o Rev. M. Taupaki, a ko taku inoi mona kia rereruatia mai ki a ia te wairua o Matiu.

Ma Rev. A. Whareumu e tiki e tirotiro a Parirauewha inahoki ekore a Rev. Piripi Patiki e tae i runga i nga mate o tona Kaumatuatanga. E haere ano a Rev. F. T. Peka i etahi wahi, otira e puta whakauaua ana ia i ana mahi i te Wairoa.

E ora ana ahau i te mea ka oti i nga tangata o Kaikohe he whare pai mo to ratou minita. Ko taku mea e tino hiahia ai kia oti tetahi wharekarakia i nga tangata o Whangarei. Na, kotahi atu mea e takoto nei. Kia uaua koutou ki te tuku i a koutou tamariki ki nga kura, kia mohio ai ratou ki te korero ki te tuhituhi i te reo Pakeha; ki te kahore hoki ratou e matau, ekore ratou e tu tahi me nga Pakeha.

Whakaritea ana ko Rev. F. T. Peka hei kai tuhituhi i nga mahi o te Hui.

Hoake ana e nga mangai reimana nga korero mo nga moni kohikohi o a ratou takiwa.

I whakaaria e Rev. Piripi Patiki.

I tautokona e Rev. F. T. Peka.

He tikanga tenei mo nga minita katoa o tenei Atirikonatanga, kia tae tonu ratou ki nga kura tamariki i nga ra noa ki te whakāko i nga tikanga o te Whakapono.

Whakāetia ana.

I whakāria e Tamati Poa

I tautokona e Rev. M. Kapa.

1. E tika ana ano kia irirüa a matou tamariki ki nga ingoa Maori a o matou tupuna, ahakoa kahore he ingoa Pakeha, me iriiri ki tera anake.
2. E tika ana ano kia noho huihui nga tane me nga wahine i roto i nga Whare-karakia me pera me te Pakeha.
3. Ko te tikanga pai ina koropiko i te Whare-karakia, kaua e tahuri ki muri, erangi me ahu atu ki mua, me tuturi nga turi.

Whakāetia ana.

I whakāria e Rev. R. Tangata.

I tautokona e Rev. M. te Haara.

Kaua nga tikanga Maori e mahia ki runga i nga tamariki kohungahunga i mua o to ratou iriiringa, a hei muri ka kawea mai kia irüria. He tino mahi hē rawa tena, kia whakamutua rawatia taua tikanga Maori i roto i nga tangata Karaitiana.

Whakāetia ana.

page 6

I whakāria e Rauna te Takanga.

I tautokona e Rev. M. Kapa.

He tono tenei ki nga Kai-perehi i te Paipera Maori kia whakanohoia nga upoko me nga rarangi rerenga ki nga taha, hei whakamarama i nga kupu.

Whakaetia ana.

I whakāria e Rev. H. P. Tana.

I tautokona e Atirikona Karaka.

1. Kia whakamutua te marena i te hunga kahore nei i ata rite o ratou tau.
2. Ekore e tika kia marenatia nga tangata iwi kē, kia matauria ra ano he tangata marena ranei, marena kore ranei.

Whakāetia ana.

I whakāria e Rev. F. T. Peka.

I tautokona e Rev. P. Patiki.

Ma nga Hahiwatena o ia kainga o ia kainga e whakaatu ki te Minita, ua tae atu ia, i nga tamariki mo te iriiri.

Whakāetia ana.

I whakaria e Hare Napia.

I tautokona e Rev. R. Tangata.

Kia whakamaoritia mai etahi atu Himene he torutoru hoki no nga himene o nga Rawiri.

Whakaetia ana.

I whakāria e Rev. R. Paerata.

I tautokona e Hemi Taitimu.

Kia whakatuturutia nga takiwa e tu ai nga Hui o te Hahi Maori kia rua anake; hei te takiwa o te Waimate me te takiwa o Kaitaia.

Whakāetia ana.

I whakāria e Rev. R. Tangata.

I tautokona e Kingi Waiaua.

Ki Peria (Oruru) te Hui o te Atirikonatanga i te tau 1879 hei te 30 o Hanuere.

Whakāetia ana.

page 7

Ko Enei Nga Tikanga o Era Atu Hui e Mau Tonu Ana.

I.
Mo Nga Kura Ratapu Mo Nga Tamariki.

He whakahau tenei ki nga wahi katoa o tenei Atirikonatanga mo nga Kura tamariki i nga Ratapu kia tu tonu.

II.
Kaua Nga Whare-Karakia e Waiho Hei Whare-kura Ra Noa.

Ki te whakaaro o tenei Hui, ekore e tika kia waiho nga Whare-Karakia hei whare-kura i nga ra noa, engari me whaka-motuhake mo te Karakia anake; a me whakatu ano nga whare-kura. Ehara tenei tikanga i te pei i nga tamariki i nga kura, erangi he mea kia motu kē te Whare-Karakia, kia motu kē te whare-kura.

III.
Kia Aroha Nga Tangata Ki Nga Minita Ina Haerere.

Kia whai aroha nga tangata o tenei Atirikonatanga ki nga Minita ina haerēre ki nga kainga, kia tukua noatia te hoiho me te kai-arahi.

IV.
Mo Nga Moni Haerere a Nga Mangai Reimana.

Kia whakāro nga tangata o nga Pariha ki o ratou Mangai Reimana, ki te whakaea i nga moni e pau ana ia ratou e haerēre ana ki nga Hui. Ko aua moni me tango i roto i nga Kohikohi, me kohi ra waho ranei.

V.
Mo Nga Turoro Kia Whakaturia Ki Te Minita.

He kupu tenei ki nga tangata katoa o ia Pariha, o ia Pariha, mo nga turoro kia whakāturia mai ki te Minita; kia kaua e waiho kia takoto noa iho a taea noatia to ratou matenga, ka korerotia ki te Minita. He tino mea pouri tenei.

VI.
Ko Nga Kai-karakia Kia Whakaarohia e Nga Tangata.

Kia whai whakāro ano nga tangata ki o ratou Kai-Karakia ehara nei i te Minitia, ki te whakamama i a ratou.

page 8

VII.
Mo Nga Tupapaku.

E whakaae ana nga tangata o tenei Hui, ki puta ta ratou uaua ki te pehi i enei tikanga kino a te Maori mo nga tangihanga me nga nehunga tupapaku.

(1) Ko te tanu Kawhena kore.
(2) Ko nga tikanga Maori mo nga wahi kua waiho nei hei tanumanga tupapaku.
(3) Ko nga hākari tangihanga, ara, ko te whakapaunga o nga kai a te pouaru ratou ko nga pani.
(4) Ko te waipiro i nga tangihanga me nga nehunga.
(5) Ko te ahua tapu o nga kai-tangotango i te tupapaku.

He Inoi Mo Te Hui o Te Hahi Maori.

E te Atua kaha rawa, kua oti nei te whakakotahi e koe Tau hunga whiriwhiri katoa hei tinana mo Tau Tama, mo to matou Ariki, mo Ihu Karaiti: ki te huihui hoki o tangata ki tetahi wahi i runga i tona ingoa, kei reira ano Koe: Kia anga mai to whakaaro atawhai ki tenei wahi o To Hahi, manaakitia mai hoki matou, te Pihopa me nga Minita me nga Mangai o te iwi kua mine mai nei ki te rapu tikanga. Kia riro mai i a matou nga taonga maha a Tou Wairua Tapu, ara, te mahara, te mohio, te kaha, te aroha, me te ata whakaaro; kia whai tonu ai matou i roto i a matou mahi katoa ko Koe kia whakakororiatia, ko te pai o To iwi kia kake, ko Tou rangatiratanga kia whakanuia. Kei meatia tetahi mea e matou i runga i te tikanga totohe, i te whakapehapeha, i te mataku ranei i te tangata: kei he hoki a matou mahi i te whakaaro poka noa ake, i te hianga ranei o te tangata: engari kia ata whakatakotoria nga tikanga katoa e tupu pai ai To Hahi i roto i a matou; kia mahia ai e matou katoa nga mahi pai kua rite mai nei i a Koe hei mahinga ma matou; kia [unclear: whakakotahitia] ai matou katoa i roto i te whakapono, i te aroha; kia rite tahi ai hoki o matou whakaaro me o matou mangai ki te whakakororia i a Koe; ko Ihu Karaiti hoki to matou Ariki. Amine.

page 9

Ko Nga Minita Me Nga Kai-Karakia Enei o Te Atirikonatanga o Te Waimate.

Takiwa o te Waimate:—Atirikona E. B. Karaka.

Waimate Rev. H. P. Taua
Waimate Mita Mātenga Karaka
Waimate Hira Kawhe
Ohaeawai Hirini Keno
Ohaeawai Hone Horotai
Keri Keri Te Keepa
Matauri Tamate Ho
Matauri Hohepa Waoku
Whangaroa Hemi Keepa Tupe
Taakou Heremaia
Tapuetahi Karena Puhi
Tapuetahi Tamati Huangāriri
Okaihau Hone Karahina

Takiwa o Kaikohe:—Rev. M. Kapa.

Kaikohe Aperahama Kouka
Punākitere Akaripa Haki
Mangakāhia Tamati Poa
Mangakāhia Kerenene Pewa
Otaua Ruhiu Urumai
Mataraua Timotiu Tonga

Takiwa o Oruru:—Rev. R. W. Tangata.

Mangonui Ritete te Kuru
Parapara Peneamine Hinapuku
Parapara Henare Kēpa
Peria Te Rakena Kaitaia
Peria Te Kingi Waiaua
Kohumaru Karena Kiwa
Kohumaru Te Hapa
Wikitoria Karipa Tipako
Rangiawhia Reihana Kakahuri
Rangiawhia Poharama Kahiwi
Mangamuka Tipene te Wharangi
Taipa Neho Pīkāhu

Takuoa o Kaitaia:—Rev. J. Matiu.

Kaitaia Te Paki
Kaitaia Kereopa Poharu
Kaitaia Watene Pīpī
Kaitaia Haimona Tatu
Kareponia Patoropa Tarapaea
Kareponia Timoti Popatapage 10
Awanui Hupata te Kākā
Awanui Hakaraia te Awarau
Okahu Meinata Hongi
Okahu Hehi te Paa
Takahue Pita te Hara

Takiwa o Ahipara:—Rev. R. Kāmiti.

Pukepoto Timoti Puihipi
Pukepoto Te Rapihana te Maru
Pukepoto Hohepa Kākā
Ototoiti Wiremu Tu
Ototoiti Eriha Piriwāta
Ahipara Hamiora Rungaiterangi
Ahipara Patana Kāraparapa
Ahipara Hetaraka Koni
Herekino Aperahama Pukeroa
Herekino Hemi Warihi
Herekino Hami Tauhare

Takiwa o Parengarenga:—Rev. R. Paerata.

Te Kao Hemi Kapa
Te Kao Henare Ngakaha
Te Kao Hetaraka Taumataiti
Pana Hemi Taitimu
Pana Harawira Kira
Whangakea Keremeneta Whaitua
Takapaukura Wiremu Kurukuru
Makeronia Hemi Warihi Hui

Takiwa o Hokianga:—Rev. P. K. Patiki.

Poutawhera Porikapa Tohuora
Poutawhera Eparima Tohuora
Rotokakahi Reihana Paraone
Waiparera Peneharara Paparangi
Waimamaku Ihaka Pana
Waimamaku Wiremu Hoeta
Whirinaki Rawiri te Tahua
Kaihu Peneamine Tikinui
Parirauewha Rewiri Mānawa
Parirauewha Hone Pihama

Takiwa o Paihia:—Rev. M. te Haara.

Faihia Koroniria Hurakiri
Faihia Anaru Namuheke
Kororareka Eruera Taurau
Rawhiti Ihaka te Tai
Rawhiti Timoti Kōpē
Waikare Wiremu Pekapage 11
Kawakawa Ihaia Kirihau
Kawakawa Hemi Tautari
Te Kopuru Hone Paraone
Waiomio Himiona Taura
Whangaruru Mohi Kaingaroa
Whangaruru Pirimona
Whananaaki Hapeta
Pakaraka Wiremu Pirihonga
Pakaraka Te Hira Wharekawa

Takiwa o Whangarei:—Rev. A. Whareumu.

Tutukaka Paratene te Manu
Tutukaka Pehimana Pai
Ketenīkau Hepi Moanaariki
puketotara Rīwi Taikawa
Māunu
Taiharuru Tipene Waimaori
Taiharuru HoaniWhenu
Hikurangi Peeni Taka
Takahiwai Tipene Hāri
Takahiwai Wiki Koukou
Mataiwaka Wereta Pou
page 12

Ko Nga Kohikohinga Enei i Te Atirikonatanga o Te Waimate i Te Tau 1877.

Ahipara.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi 6 3 0 I te Minita 1 15 0
Hoa haere o te Minita 0 15 0
Puruma 0 3 6
Waina, taro 0 13 6
Turoro 0 9 0
Mangai Reimana 1 0 0
Kawe i te Rongopai 0 5 0
I toe 1 2 0
£6 3 0 £6 3 0

Awanui.

Riro Mai. Riro Atu.
s. d. s. d.
Nga Kohikohi 7 1 Hoiho o te Minita 1 0
Taro 0 3
Mangai Reimana 5 0
I toe 0 10
7 1 7 1

Te Kao (Parengarenga).

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi 26 16 6 Kamura 1 10 0
Waina, Puripiti 1 13 0
Turu me te taiepa tépu 2 16 0
Patene, raka, peita 1 2 0
Kaitiaki 1 0 0
Papa 9 11 0
Kai-karakia Aranga 1 3 0
Kawe i te Rongopai 0 5 0
Mahinga i te Urupa 0 6 0
Horoinga Kahu Minita 0 3 0
Turoro 0 2 0
Waina 0 12 0
Mangai Reimana 0 15 0
Tīkinga peitá, nera. 0 10 0
Whakaotinga i te tawa 0 10 0
I toe 4 18 6
£26 16 6 £26 16 6
page 13

Kaikohe

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi i te Kai kani papa 1 10 0
Whare-karakia 9 0 Mahi o te Whare-karakia 0 9 0
I ra wahotia mo te Kawe o te Rongopai 0 10 0
whare Minita 171 11 0 Waina 0 6 6
Papa mo te Whare Minita 60 0 0
Taringa papa 10 0 0
Hanganga i te Whare Minita 75 0 0
Kani, whairu, tooke 12 18 0
Onepu timera 2 0 0
Kai tari wai 0 3 0
I toe 17 15
£180 11 6 ½ £180 11

Kaitaia.

£ s. d.
Na te Pikimia mo tetahi Whare-karakia hou 5 0 0
Na te Pikimia mo te tahua Minita, Ahipara 5 0 0
Na tetohi Pakeha mo taua mea ano 5 0 0
Kohikohi ra waho mo tau mea ano 5 4 6
Kohikohi ra waho mo te mate Kai ki Inia 5 0 0
£25 4 6

Kua tukua atu ena moni ki nga mea i Kohikohia ai.

Kaitaia (Ano).

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi i te Kawe i te Rongopai 1 0 0
Whare-karakia 18 14 11 Ma nga Minita haerere
(Home Mission) 1 12 0
Minita o Ahipara 1 0 0
Pouaka waina 3 5 0
Rongoa 2 17 0
Maramataka (2 tau) 1 0 0
Whakaora i te Whare-karakia
karakia me te taiepa o te
Tēpu 9 14 0
E nama ana 7 0 4 Mo etahi atu mea 5 7 3
£25 15 3 £25 15 3

Kareponia.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikehi 1 9 3 Mo te hinu peita 0 6 0
Mangai Reimana 0 5 0
I toe 0 18 3
£1 9 3 £1 9 3
page 14

Kawakawa.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi 6 0 0 Waina 0 5 6
Kawe i te Rongopai 0 14 0
Nga Kai-karakia 0 18 0
I te pouaru 0 7 6
Mahi o te Whare-karakia 1 10 0
I toe 2 5 0
£6 0 0 £6 0 0

Kaihu.

Riro Mai. Riro Atu.
1875. £ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi 31 11 5 Nama o te Whare-karakia 28 0 0
Rev. P. Patiki 0 5 0
Mangumangu, aha noa 0 1 5
Kai-horoi i te Whare-karakia 0 4 0
Te Manihera mo te (Home Mission) 3 1 0
£31 11 5 £31 11 5
1876. £ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi 12 2 8 Kai horoi 0 8 0
Rinena mo te Tepara 1 3 0
Nga turu 0 10 0
Kei te Pēke 10 0 0
I toe 0 1 8
£12 2 8 £12 2 8
1877. £ s. d. £ s. d.
I toe I 1876 0 1 8 Nga inihi me te raka 0 3 6
Nga Kohikohi 9 1 3 Horoinga i te rinena 0 5 0
Kai-horoi whare 0 4 0
Kei te Pēke 4 0 0
I toe 4 10 5
£9 2 11 £9 2 11
£ s. d.
Nga moni kei to Pēke 14 0 0
Kei te Kaitiaki 4 10 5
Kei a Rev. F. T. Peka mo nga Rauiri homai noa e te Pihopa 3 10 0
£22 0 5
page 15

Kororareka.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi 7 10 10 ½ I te Kaitiaki o te Whare
I ra wahotia 1 14 0 karakia 0 18 8
Poti hoe i te Minita 0 4 0
Maramataka 0 0 9
Kai-karakia Aranga 0 1 8
I toe 7 18
£9 4 10 ½ £9 4 10 ½

Kohumaru.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Toenga no 1876 4 5 0 Waina 0 5 0
Kohikohi 1877 3 4 0 Mangai Reimana 0 3 0
Kawe i te Rongopai 0 2 6
I toe 6 18 6
£7 9 0 £7 9 0

Mangakahia.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Kohikohiite Whare Karakia 18 14 10 Mahi o te Whare-karakia 5 7 0
Waina 0 7 0
I ra wahotia mo te whare Minita 41 9 5 Tuuru mo te Whare-karakia 0 8 0
Kai-karaka, Aranga 1 8 0
Oranga mo te Hui 4 15 0 Oranga haere ma te Minita 3 17 11
Mo te whare Minita 41 9 5
Oranga mo te Hui 4 15 0
Kawe i te Rongopai 0 10 0
I toe 6 16 11
£64 19 3 £64 19 3

Matauri.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi 3 0 1 Horoinga i te Whare-karakia 0 3 0
I toe 2 17 1
£3 0 1 £3 0 1

Ohaeawai.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi 6 3 6 Tahua whangai Minita 2 3 3
Horoinga i te Rinena, aha noa Iho 0 2 6
Waina 0 3 6
Rinena mo te Tepara 0 2 6
I toe 3 11 9
£6 3 6 £6 3 6
page 16

Okaihau.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi 5 4 7 Kamura 0 9 0
Raka 0 4 0
I toe 4 11 7
£5 4 7 £5 4 7

Ototoiti.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s d. £ s. d.
Nga Kohikohi 6 15 6 Wiri me nga nera 0 2 0
Mangai Reimana 0 10 0
I toe 6 3 6
£6 15 6 £6 15 6

Otaua.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi i te Mo te Whare Minita 2 10 0
Wnare-karakia 1 2 8 I toe 1 2 8
I ra wahotia 2 10 0
£3 12 8 £3 12 8

Mataraua.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
I ra wehotia mo te Whare Minita 1 0 0 Mo te Whare Minita 1 0 0
£1 0 0 £1 0 0

Paihia.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi 7 4 Kihai i matauria te paunga 7 4

Pakaraka.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi 5 4 3 E toe ana 5 4 3
page 17

Paua (Parengarenga).

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s d
Kohikohio te Whare Horoinga i nga Kakahu 0 4 6
Karakia 48 13 6 Turoro me te Iawakore 1 5 6
I ra wahotia 10 10 0 Kawhena tupapaku 0 11 6
Waina 3 2 0
Minita tūturu 0 15 0
Minita haere mai 0 3 0
Kai-karakia 2 12 0
Kawe i te Rongopai 0 10 0
Kamura 0 12 0
Rinena tepara 0 2 6
Nga papa 2 9 6
Mangai Reimana 0 15 0
I toe 46 1 0
£59 3 6 £59 3 6

Oromahoe.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi 4 19 6 E toe ana 4 19 6

Peria.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
I toe 1876 0 10 6 Waina 0 11 6
Nga Kohikohi 1877 2 8 3 Mangai Reimana 0 3 0
Kai-whakaako Aranga 0 10 5
Kawe-Rongopai 0 2 6
I toe 1 11 4
£2 18 9 £2 18 9

Punakitere.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Kohikohiite Whare. Whairu whakakoi Kani 0 19 0
karakia 2 11 0 Kani 5 0 0
I ra wahotia 5 0 0 I toe 1 12 0
£7 11 0 11 0

Parapara.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Toenga no 1876 2 0 7 Turoro 0 3 6
Kohikohi 1877 4 4 11 Mangai Reimana 0 3 0
Kawe i te Rongopai 0 2 6
I toe 5 16 6
£6 5 6 £6 5 6
page 18

Rangiawhia.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Toenga 1876 7 18 9 Taro 0 1 0
Kohikohi 1877 1 1 3 Mangai Reimana 0 3 0
Kawe Rongopai 0 2 6
I toe 8 13 6
£9 0 0 £9 0 0

Parirauewha.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi 1875 1 10 1 Waina 0 3 6
Poti 0 5 0
Mo te pīhi 0 0 1
I toe 1 1 6
£1 10 1 £1 10 1
1876 £ s. d. £ s. d.
I toe i 1875 1 1 6 Mo te pīhi 0 0 2
Kohikohi 1876 3 13 3 I toe 4 14 7
£4 14 9 £4 14 9
1877. £ s. d. £ s. d.
I toe i 1876 4 14 7 Poti 0 5 0
Kohikohi 1877 8 6 3 Hoa haere a Rev. P. Patiki 1 0 0
Taro me te pīhi 0 0 7
Kawe Rongopai 0 10 0
Mangai Reimana 2 0 0
I toe 9 5 3
£13 0 10 £13 0 10
£ s. d.
Nga moni mo nga Rawhiri homai noa a te Pihopa 3 10 0

Rotokakahi.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi 2 9 8 Kawe Rongopai 0 5 0
Mangai Reimana 0 5 0
Pereti 0 1 0
Whakapai Urupa 0 9 0
I toe 1 9 8
£2 9 8 £2 9 8

Tapuetahi.

£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi 2 9 9.½ E toe ana 2 9
page 19

Waimamaku.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi 10 8 0 Kai horoi i te Whare-karakia 0 10 0
Peita, wanihi 6 1 0
Taringa peita 0 8 6
Puruma me te paraihe 0 4 0
Taro 0 2 0
Hoa haere a te Minita 1 0 0
Rawiri me te turu 0 9 6
Kawe Rongopai 0 5 0
Mangai Reimana 1 0 0
I toe 0 8 0
£10 8 0 £10 8 0

Waimate.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi Karakia: Mahinga i te Okena 0 10 0
Mo nga mea noa iho 6 5 Mahi o te Where-karakia 1 4 0
Horoinga rinena 0 4 0
Tahua whangai Minita 3 0 Waina 0 10 0
Rawakore 0 6 4
Kawe Rongopai 2 7 Kawe Rongopai 2 7 0
Mo te Minita Aranga 0 12 3 Etahi atn mea 0 8
I ra wahotia mo te tahua Whangai Minita Whangai Minita 52 14 9
I toe 3 15 0
49 14 0
£61 19 £61 19

Waiparera.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi 0 13 0 Kawe Rongopai 0 6 6
Mangaia Reimana 0 6 6
£0 13 0 £0 13 0

Whangape.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi 1 15 9 Kawe Rongopae 0 5 0
Mangai Reimana 0 10 0
Turoro 0 4 0
Horoinga kakahu 0 0 6
Ma nga Minita 0 6 0
I toe 0 10 3
£1 15 9 £1 15 9
page 20

Whangarei.

Riro Mai. Riro Atu.
£ s. d. £ s. d.
Nga Kohikohi 41 2 11½ I te Minita ake 16 2 11½
I toe 25 0 0
£41 2 11½ £41 2 11½

Whirinaki.

Riro Mai. Riro Atu.
s. d. s. d.
Nga Kohikohi 7 2 Mangai Reimana 2 6
Kawe Rorgopai 2 6
I toe 2 2
7 2 7 2