Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Reports of meetings on Māori church matters, 1873, 1895, 1897, 1898, 1899, 1900, 1902, 1909.

Nga Memao teMinenga Tuatoruo teHui o Te Hahi Maori o Te Taha Whakarunga o Te Pihopatanga o Akarana

page 18

Nga Memao teMinenga Tuatoruo teHui o Te Hahi Maori o Te Taha Whakarunga o Te Pihopatanga o Akarana.

Ko Te Paraimete o Nui Tireni te Upoko*

Nga Minita:
ko Rev. Kanana Koura, Whakakapi mo te Atirikona o Akarana te Tumuaki.

Ven. E. B. Karaka, Atirikona o te Waimate.
Rev. W. Hoete Matete Hauraki.
Rev. Ranapia Mokena * Hauraki.
Rev. Taimona Hapimana Waikato.
Nikora Tautau Waikato.
Rev. Hare M. Ruarangi Kaipara.

Nga Mangai Reimana:

Te Maapi Pene Pourewa.
Weneti Ruarangi Herepiti.
Paratene Kapa * Pourewa.
Rihari Pungaro Haranui.
Matiu Poono Hauraki.
Tame Paraone Manaia.
Hawira Wahapu Kiri Kiri.
Tamati Parauri * Taupo.
Paora Reweti Oraki.
Kihirini Reweti Maramatawhana.
Mita Karaka Rakarana.
page 19

He Tuhituhinga
I Nga Mahi a Te Hui.

Ko te karakia i te Turei, Maehe 14, 1899, i te wharekarakia i Maramatawhana, i te 10 o te karaka, 19 te hunga i tango i te Hapa Tapu. Ko te ohaohatanga £1 4s. i tukua hei utu i te perehitanga o nga Mahi o te Hui. I muri tata iho ka mine ano te Hui, a ka mutu te karangaranga i nga ingoa o nga Mema me te inoi ka tu a Kanana Koura ki te whaikorero.

Te Whaikorero a Te Tumuaki.

E hoa ma e nga Minita, e nga Mangai o te iwi; Tena koutou! Na Atirikona Karaka te tikanga kia whaikorero ahau ki tenei Hui o te taha Maori o te Hahi o te takiwa whakarunga o to tatou Pihopatanga, na te Paraimete hoki i whakaae. He mea whakamanawareka, he mea whakahonore taua karangatanga i a au. Ehara au i te tauhou ki te mahi i roto i nga Maori, inahoki e iwa nga tau i mahi ai au ki Kororareka, a tu tonu ana nga karaihe kaiwhakaako i nga wiki katoa. No te tau 1861 ka nekehia au ki Otahuhu a ka takitahi aku minitatanga ki nga Maori. Ahakoa kei te taha Pakeha au e mahi ana inaianei e kore rawa e mate taku ngakau nui kia koutou me te hono tonu te inoi kia manaakitia e te Atua te Hahi Maori kia whai hua maha ai.

1. I puta te mihi a te Pihopa i te Hinota Pihopatanga mo a koutou minita mo Revs. Heta Tarawhiti raua ko Hohua Moanaroa kua tangohia atu nei e te Ariki kia nohoia te wahi i roto i te whare o Tona Matua kua whakaritea nei e Ia mo raua. I tupono ki a raua nga raruraru o te whawhai ki Waikato, a kitea ana i reira ta raua whai pakiaka, whai turanga, i runga i te whakapono ki a te Karaiti; kihai rawa i korikori, erangi u tonu taea noatia te mutunga. Me whakapai tatou ki te Atua mo to raua u, me inoi hoki ki a Ia, kia homai he kaha kia tatou e aru ai tatou i a raua mahi pai kia uru tahi ai tatou ki Tona rangitiratanga i te rangi.page 20
2. He kupu taku mo te taha ki o koutou minita. E akiaki tonu ana a te Pihopa raua ko te Atirikona kia rapua he tikanga hei whakanui i to ratou oranga. Ka tau te whakama ki te Hahi Maori ki te waiho rawakore nga minita. Kaua e ngakaukore ki te oranga mo nga kai tiaki wairua. E utua ana e koutou nga mea e riro mai ana i te toa mo te taha tinana, a me riro utu kore nga mea mo te wairua? E utua ana te kamura, te parakimete me era atu kai mahi ki te utu tika, a he aha te oranga mo te minita i kaiponuhia ai? Kua takoto noa atu te tikanga, "Kaua e whakamokatia te mangai o te okiha patu witi" (1 Kori. 9, 9.) me tena, "Ka tika te utu mo te kai mahi" (Ruka 10, 7.) me tera atu, "Whakaaroa wawetia he pai ki te aroaro o nga tangata katoa" (Rom. 12, 17.) Tena tetahi mea hei whakaoho i a tatou, he kupu na Atirikona Wiremu. E mea ana ia ki te taea e nga tangata o te Pihopatanga o Akarana, ahakoa Pakeha, Maori ranei, te kohi kia rua mano pauna (£2000) mo nga tahua whangai minita Maori, mana e tapiri ki te kotahi mano pauna (£1000). Ma koutou tena e tirotiro, e hurihuri.
3. He kupu tenei mo nga tohunga me era atu tangata tinihanga e mahi nei i roto i a koutou. Ka pai kia tahuri te Kawanatanga ki te tinei i nga mahi e mate ai te tangata. Tika rawa atu kia whakakorea atu nga tohunga Maori. Otira e kore e taea e te ture te putake o taua mahi kohuru tangata. Ma kou ou ake tena e titiro. Maharatia te kupu a Paora "Ahakoa he mea enei e karangatia nei he atua i te rangi i te whenua ranei (he tini nei hoki nga atua, he tini nga ariki) kai tatou ia, kotahi ano Atua ko te Matua, ko te take ia o nga mea katoa, a ko tatou i roto i a ia; kotahi hoki Ariki, ko Ihu Ka aiti, nana nei nga mea katoa, nana hoki tatou," (1. Kori. 8, 5—6.) Waihoki tera pea he tohunga, he tangata kua taea e te tinihanga a Hatana, e whakaatua ana i a ia, kia tatou ia kotahi ano Atua, kotahi ano Ariki. E whakatauiratia ana aua tu tangata kia Hani raua ko Hamapiri (2. Tim. 3, 8.) ki a Haimona o Hamaria (Mahi 8, 9.) ki a Erima o Papaho (Mahi 13, 8.) a he mea tika kia pehia aua tu tangata me ratou i pehia. No mua mai aua tangata tinihanga, inahoki kei a Tiutoronomi 13, 1—3 te whakatupato a kei te rima o nga rarangi te whiu i whakaritea mo ratou. E aku hoa, kia rite i a koutou te kupu a Paora "Kakahuria iho nga mea whawhai katoa o te Atua kia taea ai e koutou nga hangareka a te rewera te tu ki te riri" (Epeha 6, 10—17.)
4. Tetahi o aua mea whawhai ko te tika hei pukupuku hei arai i te uma, ara i te ngakau. Ma te poke kore o te ngakau ka poke kore hoki nga mahi. Kei te mohio katoa tatou ki te nui o te raruraru e pa mai ana kia koutou i te he o nga tikanga mo te marena. Ki ta te Hahi tikanga he mea tapu te marena, he mea honore, a e whakatupato ana kia kaua te tangata e anga whakaaro kore ki taua ritenga. E whakanoatia ana te marena e etahi ano he mea hangahanga noa iho, na reira i hono tonu ai nga raruraru. Tetahi tikanga a te Maori i hua ai te hara ko te moe huihui, a taunga ana nga tamariki ki nga mea e rere ke ana i te pai. Kaua hoki nga matua e whakahua kupu whakama i te aroaro o nga tamariki. No tera tau i puta te whakaaro kia tu page 21tetahi Kura kotiro Maori ki Akarana, heoi, kahore ano tetahi hereni kotahi a te iwi Maori i tae ki te Komiti whakahaere.
5. Kotahi atu mea e toe nei hei korerotanga maku, ara, ko te ata tiaki i a koutou tinana. Whakarerea atu nga tikanga paru, horoikore a nga tupuna. Kia ma te kiri, kia ma nga kakahu, kia ma nga whare. Kaua te mea pirau e tata ki te nohoanga tangata. Na te Atua o tatou tinana ngatahi ano ko nga wairua, a e whai hara ana tatou ki a ia ina turi ki nga tikanga e ora pai ai aua tinana. Ko te kaha tinana me te kaha wairua ta tatou e whai ai.

Ma te Wairua o te Atua koutou e whakamarama kia oti pai ai he tikanga e whai kororia ai tona Ingoa Tapu, e neke ai te pai o tenei wahi o Tana Hahi.

Nga Motini Me Nga Patai.

1. Na Rev. N. Tautau raua ko Rev. T. Hapimana:—

E whakapai ana te Hui ki te whaikorero a te Upoko, a e tono ana kia perehitia ki te pukapuka o nga Mahi.

Whakaaetia ana.

2. Whakaritea ana ko Rev. Hare M. Ruarangi raua ko Paora Reweti hei kaituhituhi mo te Hui.
3. Na Rev. W. Hoete, he patai:—

Mo te pukapuka o te Pihopa e tono nei kia kohi i nga Ratapu katoa hei whakarahi i nga Tahua whangai minita a kia tukua mai ki te Atirikona i nga mutunga koata; e kore ranei e ahei kia puritia aua moni tae noa ki te minenga o te Hui Topu, a hei reira hoatu ai? Te whakahoki:—

E ki ana te Pihopa me tuku mai i nga mutunga koata.

4. Na Kihirini Reweti, he patai:—

Pehea te nui o te Tahua Whangai Minita o Ngatiwhatua?

Te whakahoki:—

£449 7s. od.

5. Na Paora Reweti raua ko Kihirini Reweti:—

He tono ki nga Kaitiaki whenua o te Hahi kia whakawhitia te rima eka i Orakei ki te kotahi eka i Okahu he turanga Wharekarakia.

Whakaaetia ana.

page 22
6. Na Revs. N. Tautau raua ko H. M. Raurangi:—

Ko Apirana T. Ngata hei Hinotamana mo te takiwa whakarunga o te Pihopatanga ki te Hinota o Akarana.

Whakaaetia ana.

7. Na Rev. N. Tantau raua ko Maapi Pene:—

Hei te Pourewa te Hui a Aperira 1900.

Whakaaetia ana.

8. Na Revs. N. Tautau raua ko W. H. Matete:—

He mihi tenei no te Hui mo Revs. Heta Tarawhiti raua ko Hohua Moanaroa kua tae nei ki to raua okiokinga. Ko o raua iwi e noho pani ana, a ko te Hui nei e tangi ana mo te ngaronga atu o aua Minita Kaumatua.

Whakaaetia ana.

9. Na Rev. H. M. Raurangi raua ko Paora Reweti:—

Me mutu te whakahua i nga Atirikonatanga o Waikato o Waitemata mo tenei Hui, erangi me whakahua ko te Hui o te takiwa whakarunga o te Pihopatanga o Akarana.

Whakaaetia ana.

10. Na Rev. W. H. Matete, he patai:—

E kore ranei e ahei nga kai-karakia Maori ehara nei i te Minita te mau i te kahu karakia ma ina karakia?

Te whakahoki:—

E mau ana nga kai karakia pakeha i taua kakahu, a kahore he ture hei arai i nga kaikarakia Maori te pera ai.

11. Na Revs. N. Tautau raua ko T. Hapimana:—

E whakawhetai ana tenei Hui ki nga tamariki o te Kareti i Te Aute mo nga pai e mahia nei e ratou ki roto i te iwi Maori mo te taha ki te tinana raua tahi ko wairua.

Whakaaetia ana.

12. Na Revs. N. Tautau raua ko W. H. Matete:—

(a) Me whakatu he Komiti whakahaere kohikohi mo te takiwa whakarunga o tenei Pihopatanga kia toko ono tangata hei takawaenga i te iwi Maori raua ko te Komiti tiaki moni, whenua o te Hahi.

(b) Nga tangata mo taua Komiti: ko Mita Karaka raua ko Paratene Kapa mo Waikato; ko Matiu Poono raua ko Tamaiwhua Rawiri mo Hauraki; ko Kihirini Reweti raua ko Weneti Ruarangi mo Kaipara.

Whakaaetia ana.

page 23
13. Na Weneti Ruarangi, he patai:—

Kei te pehea nga moni o te whenua o te Hahi Maori i Pukaki i tukua nei kia Pihopa Herewini?

Te whakahoki:—

Maku e rapu.

14. Na Maapi Pene raua ko Mita Karaka:—

He whakapai tenei na te Hui kia Rev. Hare M. Ruarangi me Ngatiwhatua katoa mo ta ratou atawhai ki nga mema.

Whakaaetia ana.

Ko nga moni ena i kohikohia e te Hahi Maori o te takiwa whakarunga o te Pihopatanga o Akarana i te tau 1898.

Maramatawhana.
riro mai. £ s. d. riro atu. £ s. d.
Ohaohatanga 8 12 4 Whakapai wharekar. 8 12 4
Haranui.
riro mai. £ s. d. riro atu. £ s. d.
Ohaohatanga a 4 E toe ana 2 4
Herepiti.
riro mai. £ s. d. riro atu. £ s. d.
Ohaohatanga 1 6 0 Purumua, karaihe wini 2 6
Toenga 1 3 6
£1 6 0 £1 6 3
Orakei.
riro mai. £ s. d. riro atu. £ s. d.
Ohaohatanga 13 10 Waina 1 0
Toenga 12 10
13 10 13 10
page 24
Parawai.
riro mai. £ s. d. riro atu. £ 8. d.
Ohaohatanga 4 17 6 Whakapai wharekara kia 9 0
Waina 3 0
Minita haerenga 4 6
Kawe Rongopai 3 0
Toenga 3 18 0
£4 17 6 £4 17 6
Kirikiri.
riro mai. £ s. d. riro atu. £ s. d.
Ohaohatanga 3 5 0 Kawe Rongopai 2 0
Toenga 3 3 0
£3 5 0 £3 5 0
Manaia.
riro mai. £ s. d. riro atu. £ s. d.
Ohaohatanga 5 5 7 Kawe Rongopai 4 0
Waina 6 6
Minita 5 0
Whakapai wharekar. 2 18 0
Reimana 1 0 0
Toenga 12 1
£5 5 7 £5 5 7
Pourewa.
riro mai. £ s. d. riro atu. £ s. d.
Moni toenga 1 5 9 Perehitanga mahi Hui 5 0
Ohaohatanga 11 6 Whakapai wharekar. 5 6
Waina 1 0
Reimana 1 5 9
£1 17 3 £1 17 3

* Kahore ena i tae ki te Hui.